Ակնկալում եմ, որ դատավորը կիրականացնի արդարադատություն․ Լեւոն Քոչարյան
Մեր փաստաբանները, եւ ոչ միայն իրենք, այլեւ այդ ոլորտի շատ հեղինակավոր մարդիկ, նույնիսկ փաստաբաններ, որոնք ժամանակին դատարաններում պաշտպանել են այսօրվա իշխանավորներին, կարծիք են հայտնում, որ նա միանշանակ պետք է ազատ արձակվի։ Այս մասին այսօր Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում Մարտի 1-ի գործով դատական նիստի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց նշյալ գործով առանցքային մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լեւոն Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ որոշման այն մեկնաբանությանը, թե դատարանը պետք է վերացնի իր հոր խափանման միջոց կալանքը։
Լեւոն Քոչարյանը, խոսելով ՀՀ դատախազության այն հայտարարության մասին, որ կալանքը չպիտի վերացվի, կարծիք հայտնեց, թե դատախազության հայտարարությունից տպավորություն է, որ կիսատ են կարդացել ՍԴ որոշումը։
«Մենք տեսնում ենք որդեգրած կոնկրետ ուղղություն, երբ թե՛ նախաքննության փուլում, թե՛ հետո իրենք, ուղղակի, չեն կատարում իրենց պարտականությունները, եւ, կարծես, ինքնասիրության հարց է. ամեն գնով պահել մի մեղադրանք, որը պարզապես դատարկ է, ջուր է»։
Հարցին՝ եթե դատավոր Աննա Դանիբեկյանը Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու եւ կալանքը վերացնելու որոշում չկայացնի, ո՞րն է լինելու իրենց հաջորդ քայլը, Լեւոն Քոչարյանը պատասխանեց․
«Մեկ տարվա մեջ ամեն քայլ, երբ թվում էր ավել բան հնարավոր չէր անել, տեսել ենք, որ, փաստորեն, էլի տեղ կար անելու։ Սկսած հապճեպ դատավարությունից, հուլիսին գիշերը 2-ին նիստ նշանակելուց, վարրչապետի կողմից դատավոր Ազարյանի վրա ճնշումներից, գաղտնալսումներից, Վճռաբեկի հակասահմանադրական որոշումից, եւ այլն, սա էլ կլինի հերթական ճչացող բանը, որ ցույց կտա՝ այս ամենը անձնական, քաղաքական մոտիվ ունի»,- ասաց Քոչարյանի որդին։
Ի պատասխան լրագրողի հարցի՝ Լեւոն Քոչարյանն ասաց, որ ակնկալում է՝ դատավորը կիրականացնի արդարադատություն․
«Ակնկալում եմ, որ դատավորը կիրականացնի արդարադատություն, եւ այն փորձը, որ ունեցավ այն դատավորը, որ ազատ արձակեց, դա իրեն չի վախեցնի եւ հետ չի պահի իր գործունեությունն իրականացնելուց»: