Սահմանադրական դատարանը քիչ անց կքննի Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը
Սահմանադրական դատարանն քիչ անց՝ ժամը 11:00-ին կքննի Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը:
Այս պահին Սահմանադրական դատարանի բակում բողոքի ակցիա է՝ հաջակցություն եւ ընդդեմ Ռոբերտ Քոչարյանի:
Նշենք, որ մինչ այս ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պնդելով, որ ՍԴ երեք անդամ չեն կարող մասնակցել քննությանը:
Գրիգորյանի հիմնավորմամբ՝ նրանք այս կամ այն կերպ առնչվել են մարտիմեկյան դեպքերի վերաբերյալ որոշումների ընդունմանը եւ չեն կարող անաչառ լինել Քոչարյանի անձեռնմխելիության հարցի վերաբերյալ դիմումը քննելիս: Մեր տեղեկություններով, երեկ ՍԴ 8 անդամները որոշել են չքննել Վահե Գրիգորյանի միջնորդությունը, ինչ նշանակում է, որ Քոչարյանի դիմումը այսօր կքննեն ՍԴ 8 անդամները:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը բարձր դատարանից խնդրել էր ստուգել Քրեական դատավարության օրենսգրքի միաժամանակ երկու՝ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերի եւ քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների մասին հոդվածների սահմանադրականությունը։ Բացի դրանից Քոչարյանի ներկայացուցիչը ամիսներ առաջ ՍԴ էր դիմել նաեւ Քոչարյանին մեղսագրվող Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մասին դրույթի սահմանադրականությունը եւ նախագահի անձեռնմխելության ինստիտուտի էությունը որոշելու խնդրանքով։