Ինձ թվում է՝ մեծ գործ ենք արել. Վարդան Մինասյան (տեսանյութ)
«Արարատ-Արմենիայի» գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը դրական է գնահաոտւմ իր թիմի ելույթները եվրագավաթներում՝ անկախ նրանից, որ այն չկարողացավ օգտվել Եվրոպա լիգայի 2019-20 մրցաշրջանի խմբային փուլ դուրս գալու հնարավորությունից: Այս մասին մասնագետն ասել է երեկ՝ օգոստոսի 29-ին, փլեյ-օֆ փուլի «Դյուդելանժի» դեմ պատասխան խաղից հետո: Առաջին խաղում Երեւանում 2:1 հաղթելուց հետո ՀՀ չեմպիոնը մրցակցի հարկի տակ պատասխան խաղում պարտվեց նույն հաշվով, այնուհետեւ էլ զիջեց 11-մետրանոցներով՝ զրկվելով Հայկական ֆուտբոլում պատմություն կերտելու հնարավորությունից:
«Եթե վերլուծենք՝ որտեղ էինք, ինչպես ենք սկսել, ինչպես եկանք այստեղ հասանք, մեծ գործ ենք արել: Ճիշտ է՝ մի քիչ լավ չէ, որ այսպես ենք պարտվում՝ 11-մետրանոցներով, բայց 11-մետրանոցները երբեք չես իմանում ինչպես կվերջանան: Մենք առաջին տարվա համար, ինձ թվում է... դրական եմ գնահատում մեր մասնակցությունը: Մենք այստեղ տեսնում ենք, թե մեր թիմն ինչի է ընդունակ, թե ինչպես պետք է ուժեղանանք, որ ֆուտբոլիստներն են մեզ մոտ ավելի շատ ՀՀ առաջնության համար, որ ֆուտբոլիստներն են եվրոպական մակարդակի համար: Ըստ դրա՝ կվերլուծենք եւ առաջ կշարժվենք»,- ասել է Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ երեկվա հանդիպմանը, ապա մարզիչը չի քննադատել իր խաղացողներին: Մասնագետը նշել է, որ դրա համար պատճառ չի տեսնում: 11-մետրանոցներն էլ ընդգծել է, որ վիճակահանություն են:
«Կուզենամ շնորհավորել «Դյուդելանժին» հաղթանակի կապակցությամբ: Եթե նայենք մեր հետագիծը՝ ուր ենք հասել, ինձ թվում է՝ մենք լավ գործ ենք արել: Հանդերձարանում շնորհակալություն եմ հայտնել տղաներին ու իմ աջակցությունն եմ ցույց տվել նրանց: Խաղի ընթացքը հաշվի առնելով՝ մենք չենք կարող մեր խաղոցողներին ինչ-որ բացասական բան ասել, որովհետեւ լավ խաղացին, իսկ 11-մետրանոցները վիճակահանության նման բան են: Ավելի շատ «Դյուդելանժի» բախտը բերեց»,- ասել է նա:
Ամեն դեպքում սա ոչ միայն «Արարատ-Արմենիայի», այլեւ հայկական ֆուտբոլի համար բացառիկ ձեռքբերում էր: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին դեպքն էր, որ հայկական թիմը հասավ եվրագավաթային մրցաշարի փլեյ-օֆ փուլ: