Գեղարվեստական իմաստ ունեցող պատկերները գռեհկաբանությունից տարանջատելու նուրբ աշխատանք ենք կատարում. Հակոբյան
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը քննարկման է դրել օերեր շարունակ քննադատության կենտրոնում հայտնված «Արմենիա» հեռուստաալիքով եթեր հեռարձակվող «Անհասցե ծնվածները» հեռուստասերիալը: ՀՌՀ նախագահ Տիգրան Հակոբյանը, որն ավելի վաղ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառման միջոցավ անդրադարձել էր սերիալին, ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, որ շուտով ՀՌՀ- եզրակացությունը պարզ կլինի եւ բոլորը կտեղեկանան:
«Սա շատ բարդ խնդիր է, որովհետեւ, գեղարվեստական իմաստ ունցող այդպիսի պատկերները գռեհկաբանությունից տարանջետու համար շատ դժվար է իրավականորեն գնահատական տալը: Աշխարհում բազմաթիվ գեղարվեստական ֆիլմեր կան, որ եթե մենք զուտ օրենքի տառին համապատասխան գործենք բոլորը պիտի արգելվեն. այդ նուրբ աշխատանքը հիմա մեր վարչությունում է կատարվում»,-ասաց Տիգրան Հակոբյանը:
Քննադատված սերիայում, մասնավորապես, հետեւյալ տեսարանն է. տղամարդը կնոջը հարվածներ հասցնելուց հետո մկրատով վնասում է դեմքը, փորձում կտրել քիթը: Սերիալի «մկրատով հերոսին» մարմանավորում է դերասան Լեռնիկ Հարությունյանը, իսկ բռնության ենթարկվող կնոջը՝ Եվա Բաղդասարյանը:
ՀՌՀ խորհրդի նախագահը հայտնեց, որ անձամբ է դիտել սերիալը, ինչն էլ իրեն բավականին բարկացրել է. «Ո՛չ  մի գեղարվեստական նպատակ չկա, միայն բռնության տեսարաններ են, ինչը մեր կողմից իրավական գնահատականներ կստանա: Մենք պետք է ուշադիր լինենք մեր իրավական գնահատականներում, եզրակացություններում եւ որոշման մեջ, որպեսզի հետագայում դատական գործ բացվելու դեպքում պարտված չլինենք»:
ՀՌՀ խորհրդի նախագահի համոզմամբ՝ խնդիրը մեծ ու համապարփակ է եւ միայն իրենց գործունեությամբ չի պայմանավորված: «Միշտ զարմանում եմ, որ նման դեպքերում ինձ թեգ են անում Ազգային ժողովի պատգամավորները: Նրանք նստեցին այդ աթոռներին ուրեմն այդ խնդրով եւս պիտի լուրջ զբաղվեին, ոչ թե ամեն ինչին ինձ թագ անեին»,-ասաց նա:
Հակոբյանի վստահեցմամբ՝ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի օրենքում լուրջ կարգավորումների կարիք կա, որը ոչ թե ՀՌՀ-ի խնդիրն է, այլ Ազգային ժողովի: Նա ընդգծեց, որ Ազգային ժողովը կարեւորագույն դեր ունի այդ ամենին վերջ դնելու համար, քանի որ խնդիրը համակարգային է:
Հակոբյանը հայտնեց, որ աշխատում են «Արմենիա» հեռուստաընկերության տնօրինության հետ: «Հասկանում ենք, որ նմանատիպ սերիալները ռեյտինգ են հավաքում, գումար աշխատելու միջոց է, բայց սա նաեւ մեր հանրության ճաշակի եւ իրավագիտության խնդիրն է: Եթերում այս համատարած անճաշակության դեմ պետք է ազգովի պայքարենք»,-եզրափակեց նա: