Սեւանում քաղաքացիները կարող են լողալ, բայց պետք է մաքուր պահեն շրջակայքը. վարչապետ
Այսօր կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց Սեւանի հիմնախնդրով։ Վարչապետը Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին հարցրեց՝ ի վերջո մենք եկա՞նք եզրակացության, թե Սեւանի հետ ինչ է կատարվում։
Նախարարը զեկուցեց, որ այսօր վիճակը բավական լավ է արդեն, ու ջրի թափանցիկության աստիճանը շատ ավելի բարձր է, քան նախորդ երկու տարիներին։ Ինչ վերաբերում է կապտականաչ ջրիմուռներին, Գրիգորյանն ասաց, որ դրանց արագ աճը կապված է եղել մի քանի գործոնների հետ՝ ե՛ւ բնակլիմայական պայմանների, ե՛ւ կեղտաջրերի հոսքի, ե՛ւ ոչ պատշաճ մաքրված տարածքներից հոսքերի հետ։
Գրիգորյանը նշեց, որ այդ նույն վիճակը եղել է նաեւ իրենց դիտարկման տակ եղած շատ ջրային ավազաններում՝ ամբողջ աշխարհում։
«Ամեն դեպքում, այդ կեղտաջրերի նվազեցումը եւ ջրի մակարդակի բարձրացումը մեր առաջնային նպատակն է։ Եւ այս պահին լավ է վիճակը»,- ասաց Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ չնայած խնդիրների առկայությանը՝ Սեւանի ջրի մակարդակը հիմա 2 սմ ավելի բարձր է, քան նախորդ տարի, ու այս տարի Արարատյան դաշտի ոռոգման համար ավելի քիչ ջուր է վերցվել լճից, քան նախորդ տարի։
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանն էլ ասաց, որ կարող ենք քաղաքացիներին հորդորել լողալ լճում:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծեց՝ կարող են արձանագրել, որ Սեւանում կարող են քաղաքացիները լողալ, բայց պետք է մաքուր պահեն շրջակայքը: