Երբ խոսում եմ, ինձ ինքնաբացարկ են հայտնում. Վազգեն Ռշտունի
Երբ խոսում եմ, ինձ ինքնաբացարկ են հայտնում: Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աջափնյակի նստավայրում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունին այսպես պատճառաբանեց այն հանգամանքը, թե ինչու այսօր չի ցանկանում պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Հիշեցնենք, որ Վազգեն Ռշտունին ինքնաբացարկ էր հայտնել Ռոբերտ Քոչարյանի գործով բողոքի քննության ընթացքում: Նման միջնորդությամբ հանդես էր եկել Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանը՝ հաշվի առնելով Վազգեն Ռշտունու՝ նախկինում ԶԼՄ-ներով ներկայացրած տարբեր դիրքորոշումները, ներառյալ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմանը համաձայն լինելու վերաբերյալ:
Ամիսներ առաջ նրա անունը կապեցին Ռոբերտ Քոչարյանի գործի ելքը կանխորոշելու հետ: Մասնավորապես, հրապարակումներ եղան այն մասին, որ Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումը գրել են Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորներ՝ Վազգեն Ռշտունին, Արշակ Վարդանյանը եւ Մխիթար Պապոյանը:
Հիշեցնենք, որ Աջափնյակի նստավայրում ընթանում է դատավորների ընդհանուր ժողովը, որին մասնակցում է մոտ 200 դատավոր: