Ազատել են Ռուսական թատրոնի տնօրենի ԺՊ-ին. նրան կփոխարինի Մարիաննա Մխիթարյանը
Երեւանի Կոնստանտին Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրենի պաշտոնակատար Յուրի Իգիթխանյանն ազատվել է աշխատանքից: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեցին Իգիթխանյան ու թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանը:
Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել «Արմմոնո» միջազգային թատերական փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը:
Օրերս Ռուսական թատրոնում պետք տնօրենի մրցույթ անցկացվեր եւ քանի որ Յուրի Իգիթխանյանը միակ թեկնածուն էր, մրցույթը չեղյալ հայտարարվեց, իսկ նոր մրցույթը երեք ամիս հետո նշանակվեց:
Յուրի Իգիթխանյանը պարզաբանում է, թե ինչպես է նշանակվում թատրոնի տնօրենի պաշտոնակտարը. այս պաշտոնում նշանակվում են կես տարով, այդ լիազորությունները կարող են երեք ամսով երկարացվել, բայց միայն մեկ անգամ։ Այժմ հենց այդպիսի իրավիճակ է: Իգիթխանյանի կես տարին լրացել է, մինչեւ հաջորդ մրցույթը երեք ամիս կար, եւ նա կարող էր շարունակել մնալ տնօրենի պաշտոնակատար, սակայն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունն այլ կերպ է որոշել։
«Խնդիրը հենց այդ երեք ամիսների մեջ է։ Այդ ընթացքում թատրոնը պետք է տնօրեն ունենա, թեկուզ տնօրենի պաշտոնակատար, իսկ Իգիթխանյանն արդեն գործից ազատվել է։ Ազատվել է միավորված խոշոր նախարարության այն բաժնի կամ վարչության կողմից, որը մշակույթի հարցերով է զբաղվում ու որը ղեկավարում է փոխնախարար Արա Խզմալյանը»,-նկատեց գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանը: Նրա խոսքով` Իգիթխանյանի հետ էին կապված հյուրախաղերի, փառատոներին մասնակցելու պայմանավորվածությունները, նրա հետ է կապված թատրոնի ակտիվացած կյանքը:
«Այս կես տարվա ընթացքում, ինչ թատրոնի ղեկավարն եմ, երեք նախարար է փոխվել։ Առաջին երկուսի հետ խնդիրներ չենք ունեցել, բավական էր ընդունարան զանգահարել ու մեզ միանգամից հանդիպում էին նշանակում։ Իսկ Արա Խզմալյանի հետ մեզ չի հաջողվում հանդիպել, անընդհատ պատասխանում են, որ ժամանակ չկա ու չգիտեն` երբ ժամանակ կլինի», -ասաց Կարեն Ներսիսյանը: