Դա հարգարժան պարոն Վահե Գրիգորյանի՝ ՍԴ դատավորի կարծիքն է․ ԲԴԽ թեկնածուն՝ Գրիգորյանի հայտարարության մասին
«Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ստացել եմ առաջարկություն, քննարկել եմ եւ տվել եմ իմ համաձայնությունը: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության փոխնախարար Վիգեն Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ԲԴԽ անդամի պաշտոնում իր առաջադրմանը:
Նա նշեց, որ երբեք ոչ մի կուսակցության անդամ չի եղել, երկար տարիներ աշխատել է ԵՊՀ-ում, եղել է եվրոպական եւ միջազգային իրավունքի ամբիոնի հիմնադիր վարիչ, ապա 2015-ից մինչ օրս աշխատել է արդարադատության փոխնախարար՝ կոորդինացնում էր միջազգային իրավական համագործակցությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտը եւ այլն։
Վիգեն Քոչարյանը հրաժարեց մեկնաբանել ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունը՝ ՍԴ նախագահի պարտականությունները ստանձնելու վերաբերյալ:
«Իմ այսօրվա կարգավիճակով՝ որպես ԲԴԽ անդամի թեկնածու, ես ճիշտ չեմ համարի մեկնաբանել եւ համապատասխան դրույթների խորը իրավական վերլուծություն կատարել: Ուղղակի կարող եմ նշել, որ դա հարգարժան պարոն Վահե Գրիգորյանի՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր, կարծիքն է, որը հիմնված է համապատասխան Սահմանադրության և այլ դրույթների վերլուծության վրա»,- ընդգծեց Վիգեն Քոչարյանը:
Նա ասաց, որ այն վերլուծությունը, որը կատարել է Վահե Գրիգորյանը, ինքը չի կատարել, այդ իսկ պատճառով այդ հարցին պատասխանելն այս պահին տեղին չի համարում։
Հարցին, թե ինչպիսի՞ն կլինի Վենետիկի հանձնաժողովի տեսակետը այս հարցի վերաբերյալ, փոխնախարարը պատասխանեց, որ Վենետիկի հանձնաժողովը տեսակետներ հայտնում է համապատասխան փաստաթղթերի, հարցադրումների վերաբերյալ, իսկ այս զարգացումների մասով, ըստ թեկնածուի, ոչ հարցադրում ունենք, ոչ էլ արձագանք:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Վահե Գրիգորյանը հունիսի 20–ին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ Սահմանադրական դատարան մուտք է գործելու որպես Սահմանադրական դատարանում այդ պահին միակ դատավոր, որովհետեւ մյուս դատավորը այս օրերին բացակայում է, եւ ըստ այդմ՝ ինքը ստանձնելու է Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունների եւ պարտականությունների կատարումը։