Ի՞նչն էր խանգարում Ռոբերտ Քոչարյանին, մի հատ հրաման արձակեր, ասեր՝ չկրակեք ժողովրդի վրա. Սարգիս Քլոյանի ելույթը
Ի՞նչն էր խանգարում Ռոբերտ Քոչարյանին, մի հատ հրաման արձակեր, ասեր՝ չկրակեք ժողովրդի վրա, ինչ ուզում եք արեք՝ ձերբակալեք, ծեծեք, չկրակեք ժողովրդի վրա:
Վերաքննիչ դատարանում քիչ այսպիսի հայտարարությամբ հանդես եկավ Մարտի 1-ի զոհերից Գոռ Քլոյանի հայրը՝ Սարգիս Քլոյանը:
Նա պատմեց, որ 2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ էջմիածնից, Աբովյանից, Արտաշատից, Սյունիքից, Երեւանից հազարավոր սադրիչներ երիտասարդներին «տարան կրակի բերան»: «Մարտ 1-ին, ժամը 9:10 զանգահարել եմ իմ տղային, զանգը գնում էր, վերցնող չկար, վերջապես վերցրեց մեկ աղջիկ, ասեց՝ ում զանգում եք՝ գտնվում է վիրահատարանում: Ես գնացի մինչեւ Զաքյան փողոց, անցա փշալարարերը, մոստի վրա տեսա արյան լճակ: Գնացի կանգնեցի էդտեղ. 3 ամիս հետո քննիչի հետ գնացել եմ դեպքի վայր, որտեղ քննիչը հաստատել է, որ դա իմ երեխայի արյան լճակն ա եղել: Ի՞նչ եմ տեսել, ավտոմատ կալաշնիկներ, դիպուկահարները վերեւից խփում էին, ներքեւից հատուկ միջոցները խփում էին, իմ տղային խփել են 40 մետր հեռավորության վրա 90 աստիճանի անկյան տակ: Ես բազմիցս երեք անգամ գրավոր գրել եմ՝ ով է անմիջապես սպանել իմ տղային եւ ով է անմիջապես հրաման տվել՝ սպանել էս մարդուն եւ Տիգրան Խաչատրյանին: Ինձ քննիչն ասել է՝ գիտեք ինչ կա, զենքի ոչ ճիշտ օգտագործման հետեւանքով ձեր երեխաները զոհվել են: Ասում եմ՝ եթե ու չգիտես՝ ով է սպանել, ապա ինչ գիտես, որ զենքը անզգույշ ա օգտագործվել, կամ՝ ոչ ճիշտ: Ես հարցրեցի՝ պարոն Վահագն Հարությունյան, չէ՞ որ «Չերյոմուխա-7» հատուկ միջոցը նախատեսված է եղել փակ տարածքների համար, ո՞վ թույլտվեց զորամասից դուրս հանեցին այդ վտանգավոր զենքը: ...Այդպես էլ անցավ տասը տարի, ինքը ճողոպրեց ՌԴ, այլեւս չեկավ: Ասեմ ավելին՝ 2009 թվականի քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը վերջնական զեկույցում հայտարարեց, որ ոչ մի զինվոր, ոստիկան ընդդիմության կողմից հրազենային բեկորային վնասվածք չեն ստացել: Եթե չեն ստացել, ուրեմն, ընդդիմության ձեռքին զենք չի եղել:
Ասեմ ավելին՝ 2018 փետրվարի 23-ին ԱԺ լսումների ժամանակ նույնպես Նիկոյանը ելույթ ունեցավ, ասաց՝ պարոն նախագահ Ռոբերտ Քորայան, որտեղի՞ց ձեզ այդ ինֆորմացիան, որ ցուցարարները կրակում են, մտնում ավտոբուսների ետեւը»,- ասաց Քլոյանը: Նա նաեւ իր վրդովմունքն արտահայտեց, որ զոհվածների մահվան վկայականներում գրված է, թե նրանք մահացել են բեկորային վնասվածքից, այնինչ՝ ըստ Քլոյանի՝ նրանք մահացել են հրազենային բեկորային վնասվածքից: «Ինչ եմ ուզում ասել՝ ի՞նչն էր խանգարում Ռոբերտ Քոչարյանին՝ մի հատ հրաման արձակեր, ասեր՝ չկրակեք ժողովրդի վրա, ինչ ուզում եք՝ արեք՝ ձերբակալեք, ծեծեք, չկրակեք ժողովրդի վրա: Մի նախադեպ բերեմ, 1996 թվականին, երբ ընդդիմությունը գրավեց Ազգային ժողովի շենքը, մտավ ԱԺ նախագահի, փոխնախագահի գլուխը ջարեդեցին, այդ ժամանակ Սերժ Սարգսանը ասում ա՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյան, ի՞նչ եք ասում՝ չկարկենք, Լեւոն Տեր Պետրոսյանը պատասխանում ա՝ միայն օդ. եւ այդպես էլ ոչ մի զոհ չունենցանք: Հիմա ի՞նչն էր խանգարում, նույն բանը թող ասեր Ռոբերտ Քոչարյանը, եւ մենք հիմա այստեղ չէինք լինի, եւ երեւի ինքը չդատապարտվեր:
Այդ տարածքում չենք ունեցել ոչ մի կարեւորագույն օբյեկտ, երկու հատ խանութ էր՝ Սամվել Ալեքսանյանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի: Ի՞նչի ես սպանում, ի՞նչ օբյկետ են գրավել, ի՞նչ են անում, որ դու սպանում ես: Հրամանը եղել է ստույգ՝ կրակել անխտիր, որպեսզի արտակարգ դրություն մտցներ Ռոբերտ Քոչարյանը, դա է եղել հիմնական պատճառը, որ սպանություններ եղան, երկու կողմից ջարդվեցին խանութները, ավտոները վառվեցին, ոչ մեկ չդատապարտվեց»,-հայտարարեց Սարգիս Քլոյանը: