Խորհրդարանը երրորդ անգամ չընտրեց Սահմանադրական դատարանի դատավոր
Ազգային ժողովը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնում չընտրեց Արմեն Սարգսյանի առաջադրած թեկնածու Արթուր Վաղարշյանին։ Գաղտնի քվեարկության արդյունքներից պարզ դարձավ, որ 132 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել են 88-ը, որոնցից 53-ը դեմ է քվեարկել, 30-ը՝ կողմ։ 5 քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանն արդեն երրորդ անգամ չի ընտրում ՍԴ դատավոր։ Նախ՝ չընտրվեց հայտնի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, ապա Գոռ Հովհաննիսյանը, այս անգամ էլ՝ Արթուր Վաղարշյանը։
Այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ դատավոր չընտրվելու պատճառը հավանաբար այն է, որ թեկնածուները չեն բավարարում պատգամավորներին։ Ի դեպ՝ Վահե Գրիգորյանի ընտրության հարցը քննարկվել է նախորդ գումարման Ազգային ժողովում, երբ իշխող մեծամասնությունը դեռ Հանրապետական կուսակցությունն էր։