Անհրաժեշտություն եմ տեսնում, որ ողջ պետական համակարգի նկատմամբ հասարակության շրջանում չմնան կասկածներ. Վանեցյան
Բագրատաշենի անցակետում օրերս Թուրքիայից ապրանքներ ներկրող առեւտրականների հետ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված միջոցառումն օրինական է: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Օպերատիվ միջոցառումն իրականացվել է օրենքին համապատասխան, որեւէ խախտում ԱԱԾ ծառայողների կողմից չի եղել: Հակառակը, քաղաքացիները դիմել են սադրանքների, ինքնավնասման, ինքնասպանության փորձի են դիմել: Ես համարում եմ, որ ինքնասպանության փորձը սադրանք է»,- ասաց Վանեցյանը:
Վանեցյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ օրենսդրությամբ յուրաքանչյուր անձ կարող է ՀՀ տարածք ներկրել 25 կգ բեռ՝ առանց մաքսազերծման, մինչդեռ Թուրքիայից ապրանքներ ներկրող առեւտրականները չեն ցանկանում մաքսազերծել այդ ապրանքը ու վճարել սահմանված պետական գումարը:
«Այդ դեպքը, որը տեղի է ունեցել, վերաբերում է 20 տոննայից ավելի ապրանքի ներկրմանը: Այդ ապրանքը բերել են քաղաքացիները ու չեն ուզել վճարել: Մեր ունեցած տեղեկություններով, մաքսային ծառայության որոշ աշխատակիցների հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ կաշառք գումարի դիմաց այդ ապրանքը անարգել ՀՀ ներմուծելու համար: ԱԱԾ-ի կողմից իրականացվել են համապատասխան միջոցառումներ, ֆիքսվել է այդ գործընթացը, անցումը ֆիքսվել է, կասեցվել է»,- ասաց Վանեցյանը:
ԱԱԾ տնօրենի խոսքով՝ մաքսային ծառայության աշխատակիցը, որը կասկածվում է կաշառք ստանալու մեջ, սովորեցրել է առեւտրականներին՝ դիմել սադրանքների, ծայրահեղ քայլերի:
Վանեցյանը նշեց, որ 20 տոննա բեռից առեւտրականները միայն երեք տոննան են օրինական ձեւակերպած եղել որպես ներկրված ապրանք, իսկ մնացածը ձեւակերպել են որպես օգտագործված հագուստ, կամ ռետինե խողովակներ, որոնց համար նախատեսված մաքսային գումարը շատ չնչին է:
Անդրադառնալով առեւտրականների մեղադրանքներին, թե ԱԱԾ Տավուշի վարչության աշխատակիցները եւս ներգրավված են կոռուպցիոն շղթայի մեջ, Վանեցյանն ասաց, թե նման բան չի բացառում: Նաեւ չբացառեց, որ ԱԱԾ ծառայողները կարող են թուլանալ ու վերցնել կաշառք, բայց այդ աշխատակիցներին ծառայողական քննությունը կպարզի:
Հարցին՝ սադրանքի դիմած եւ կաշառք առաջարկած քաղաքացիները չպե՞տք է պատասխանատվության ենթարկվեն, Վանեցյանը պատասխանեց. «Չեմ կարծում, թե պետք է սրել իրավիճակը: Ուղղակի պետք է մեր հարգելի քաղաքացիներին բացատրել, որ իրենք փորձեն մնալ օրենքի դաշտում: Իհարկե, շատ լավ հասկանում ենք, որ տուն, ընտանիք են պահում, չարչարվում են, բայց եկեք մի բան հասկանանք, որ բոլորը պետք է գտնվեն միեւնույն պայմաններում՝ օրինական դաշտում»:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ի՞նչ է պարզել ԱԱԾ-ն վարչապետի նշած դավադիր ուժերի վերաբերյալ, Վանեցյանն ասաց. «ԱԱԾ-ն մշտապես զբաղվում է իր գործառույթներով, բայց այս պահին զերծ կմնամ այլ մեկնաբանություններից»:
Վեթինգի ինստիտուտի ներդրմանն անդրադառնալով՝ ԱԱԾ տնօրենն ասաց. «Երբ ինստիտուտը կներդրվի ու ամեն ինչ հստակ կլինի եւ եթե ԱԱԾ-ն կունենա իր անելիքները, ապա միանշանակ կիրականացնի իր գործառույթները»:
Հարցին՝ ԱԱԾ տնօրենը անհրաժեշտություն չի՞ տեսնում, որ ոչ միայն դատավորների, այլ նաեւ մյուս պաշտոնյաների շրջանում վեթինգ իրականացվի, ԱԱԾ տնօրենը պատասխանեց. «Ես, ընդհանրապես, անհրաժեշտություն եմ տեսնում, որ ողջ պետական համակարգի նկատմամբ հասարակության շրջանում չմնան կասկածներ: Պետք է անել ամեն ինչ` դա կկոչվի վեթինգ, թե այլ բան, որ հասարակության շրջանում բոլոր կասկածները փարատվեն` ինչպես նշանակվեց, որտեղի՞ց նրան այդ ունեցվածքը»: