ԵԹԿՊԻ-ում իրավիճակը լարված է, ուսանողները փակել են մուտքերն ու ելքերը, խորհրդի անդամներին թույլ չեն տալիս դուրս գալ
Երեւանի թատրոնի եւ կինոյի պետական ինստիտուտում (ԵԹԿՊԻ) իրավիճակը լարված է: Ուսանողները արգելափակել են բուհի ելքն ու մուտքը եւ թույլ չեն տալիս խորհդրի անդամներին դուրս գալ շենքից:
Այսօր՝ մայիսի 22-ին, հրավիրված էր բուհի խորհրդի նիստ՝ օրակարգում ունենալով ռեկտորի ընտրության հարցը: Առաջադրված երեք թեկնածուներից քվեարկվելու իրավունք էր ստացել միայն մեկը՝ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Արզումանյանը: Մյուս երկու թեկնածուների դեպքում առկա է եղել որոշակի անհամապատասխանություն ներկայացվող պահանջներին: Նրանք չեն ունեցել արվեստի գործչի պատվավոր կոչում, ինչը թափուր պաշտոնի մրցույթին մասնակցելու պարտադիր պայմաններից մեկն է:
Ուսանողները, սակայն, ինչպես օրեր առաջ տարածած հայտարարության մեջ, այնպես էլ այսօր, պահանջում էին, որ ընտրությունը չլինի Լիլիթ Արզումանյանի եւ Լիլիթ Արզումանյանի միջեւ: Ասում էին, որ ուզում են լսել այլընտրանքային ծրագրեր: Շատերն ասում էին, որ Լիլիթ Արզումանյանի դեմ ոչինչ չունեն, բայց ուզում են այլ թեկնածուներ լինեն: Նրանք պահանջում էին, որ Արզումանյանը կամ ինքնաբացարկ հայտնի, կամ խորհուրդը դեմ քվեարկի նրա թեկնածությանը, որպեսզի հայտարարվեն նոր ընտրություններ: Ի դեպ, ԵԹԿՊԻ դասախոս, Երեւանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ Արամ Սուքիասյանը հայտարարել էր, որ իրավիճակի նման զարգացման դեպքում ինքը կառաջադրի իր թեկնածությունը:
Ի վերջո, սակայն, կայացավ ռեկտորի թափուր պաշտոնի մրցույթը՝ չնայած բազմաթիվ ուսանողներ հավաքվել էին շենքում ու փորձում էին թույլ չտալ դա: Խորհրդի անդամ Վարդան Մկրտչյանը տեղի ունեցողը գնահատեց հետեւյալ կերպ. «Կա որոշակի կլան, որը ղեկավարում է այդ ուսանողությանը»:
Նիստին ներկա էին բոլոր 24 անդամները, որոնց ձայները բաշխվել են հետեւյալ կերպ՝ 14 կողմ, 9 դեմ: Մեկ քվեաթերթիկ համարվել է անվավեր:
Ընտրության այսպիսի ելքը էլ ավելի զայրացրեց ուսանողներին: Նրանք հայտարարեցին, որ խորհրդի անդամները շենքից դուրս չեն գալու: Ռուբեն Բաբայանն, ի պատասխան զգուշացրեց, որ եթե նրանք խոչընդոտեն իր ազատ տեղաշարժին, ապա ինքն այլեւս չի աշխատելու այս բուհում եւ կարող են համարել, որ գրել է աշխատանքից ազատման դիմումը:
Ուսանողները պահանջում են կրթության եւ գիտության նախարարությունից գալ բուհ եւ լսել ուսանողների պահանջը: Վարդան Մկրտչյանը առաջարկում է ուսանողներին ներկայացուցչական խումբ կազմել եւ հանդիպել խորհրդի անդամների հետ: Դա ուսանողների համար անընդունելի է: