Որեւիցե բան չի կարող վնասել Հայաստանի եւ Արցախի ժողովուրդների եղբայրությանը․ Ռուբեն Ռուբինյան
Արցախի նախկին եւ ներկա նախագահների՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը փոխելու համար միջնորդությունը գնահատում եմ որպես փաստ եւ կարծում եմ՝ որեւիցե բան չի կարող վնասել Հայաստանի եւ Արցախի ժողովուրդների եղբայրությանը։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ռուբինյանը համաձայն է վարչապետի այն պնդման հետ, որ եթե ոմանք փորձեն Արցախը վերածել հակահեղափոխության կենտրոնի, Արցախի ժողովուրդը այն կդարձնի հեղափոխության կենտրոն։
«Գաղտնիք չէ, որ մամուլում պարբերաբար գրում են առկա լարվածության մասին, եւ, ըստ էության, վարչապետը հենց այդ խոսակցությունները հաշվի առնելով է անդրադարձել թվացյալ վտանգին՝ ասելով, որ այդպիսի վտանգ չկա ու չի կարող լինել՝ այն պարզ պատճառով, որ Արցախի ժողովուրդը հայ ժողովրդի մի մասն է եւ թույլ չի տա, որ ինչ-որ լարում սկսվի»,-ասաց Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը։
«Եթե հնչում են անտրամաբանական հայտարարություններ ինչ-որ պաշտոնյաների կողմից, ես ցավում եմ նրանց համար, բայց միեւնույն ժամանակ ուզում եմ կրկնել, որ որեւէ մեկի հայտարարություն, կարեւոր չէ՝ ինչ «ռանգի» պաշտոնյայի մասին ենք խոսում, պարզապես չի կարող որեւէ կերպ լարում մտցնել մեր երկու ժողովուրդների միջեւ, եւ Արցախի ժողովուրդը պատրաստ է ցանկացած պահի լիկվիդացնել նման վտանգները»։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ գլխպավոր քարտուղարի հարցին՝ Ռուբինյանն ասաց, որ հայկական կողմի դիրքորոշումը հայտնի է, եւ մինչեւ ժամկետի լրանալը հայկական կողմը պնդելու է, որ, ըստ էության, կա իրավիճակ, երբ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը դադարել է լինել այդ պաշտոնում, եւ մենք հայտնել ենք, որ գործ ունենք չկարգավորվածության հետ․
«Մեր դիրքորոշումն է եղել այն, որ անհրաժեշտ է կարգավորել, եւ կա ըստ ռոտացիայի ժամանակաշրջան, եւ այդ ժամանակաշրջանը պատկանում է Հայաստանին»։