Ինչի՞ պետքա, ասենք, երկրի նախագահը ուզենա մարդ սպանի. Լեւոն Քոչարյան
1 տարի է անցել, ինչ-որ մեղադրանք տեսնո՞ւմ եք սպանությունների հետ կապված: Այս մասին այսօր Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստի ժամանակ ասաց Քոչարյանի կրտսեր որդին՝ Լեւոն Քոչարյանը:
Հարցին, թե երեկ Մարտի 1-ի զոհերից Գոռ Քլոյանի հայրն ասել էր, որ պատրաստ է հանդիպել իր հետ, արդյո՞ք ինքը պատրաստ է Սարգիս Քլոյանի հետ հանդիպել, Քոչարյանը պատասխանեց. «Ես պատրաստ եմ հանդիպել: Ես շատ ցավում եմ զոհերի համար: Ինձ թվումա, եթե զոհերի ընտանիքներից հետո աստիճանական բանով նայենք, մենք ենք չէ՞ նաեւ այս ամեն ինչի տուժածները: Բոլորդ գիտեք, թե ինչպես են 10 տարի փորձում այս ամեն ինչը կապել մեր հետ»:
ՀԺ-ի հարցին, թե ովքե՞ր են շահարկում, Քոչարյանը պատասխանեց. «Ձեր թերթի նախկին գլխավոր խմբագիրը առաջին հերթին եւ նաեւ մնացածը»:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է Նիկոլ Փաշինյանը շահարկել, քանի որ մեղադրանք է հնչեցնում, Քոչարյանը պատասխանեց. «Ես մեղադրանք չեմ հնչեցնում, հետո կշարունակենք»:
Քոչարյանը նշեց, որ չի խուսափում ոչ մեկի հետ հանդիպելուց: Հարցին, թե ի՞նչ ասելիք ունի Սարգիս Քլոյանին, Լեւոն Քոչարյանը պատասխանեց. «Կցավակցեմ նրան առաջին հերթին, ու եթե ինչ-որ բան լինի, կասեմ արդեն մնացածը ու նաեւ, թե ինչի համար եմ ես ինքս ցավում՝ դեպքերի եւ մնացածի հետ կապված»:
Դիտարկմանը, թե Մարտի 1-ի զոհերի հարազատները չեն կարծում, թե Նիկոլ Փաշինյանն է շահարկում, ընդհակառակը սլաքներն ուղղում են Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նրա թիմակիցների ուղղությամբ, Քոչարյանի որդին արձագանքեց. «Ես շատ լավ գիտեմ, դրա համար ասում եմ՝ քաղաքական դիվիդենտներ են մարդիկ քաղել 10 տարի այդ մարդկանց վշտի վրա: Հիմա 1 տարի է անցել, ինչ-որ մեղադրանք տեսնո՞ւմ եք սպանությունների հետ կապված, հրահանգի հետ կապված: Երեկ էլ լսել եք ու ահագին բաներ տեսել եք, թե ինչպես է քննությունը տարվել: Երբ որ միայն 2 դատավորի մասով ցուցմունք են վերցնում, նրանք չեն հաստատում ու մնացածից նույնիսկ ցուցմունք չեն վերցնում, բայց մեղադրանքի մեջ թողնում են: Երբ որ նույն փետրվարի 23-ի որոշման հետ կապված 13 ցուցմունքից 1 հոգին է իրենց ուզած ցուցմունքը տվել, մնացածը հակառակն են ասում, բայց իրենք դատարան են բերում միայն այդ 1 ցուցմունքը, մնացածը ուղղակի պահում են դատարանից: Էլ ի՞նչ է պետք: Այնքան ակնհայտ է այս ամեն ինչը: Ու ես շատ ուրախ եմ, որ այս ամեն ինչը մենք բոլորս կարողանում ենք բաց դատավարությամբ լսել՝ ինչ է կատարվում: Թող բոլորը տեսնեն՝ առաջին հերթին զոհերի հարազատները հասկանան, որ էդ մարդկանց ինչի՞ պետքա, ասենք, երկրի նախագահը ուզենա մարդ սպանի: Դա ուղղակի նոնսենս է ու այդ մարդկանց գլուխն են մտցրել դա: Ես շատ ցավում եմ»:
Դիտարկմանը, թե Տիգրան Աբգարյանի ծնողները, Սարգիս Քլոյանը իրենց անձնական հետաքննությունն են արել եւ կարծում են, որ նախկին իշխանություններն են կապված դրա հետ եւ իրենց հրամանի արդյունքում է եղել սա, Քոչարյանը պատասխանեց. «Թող հարցաքննվեն, առաջին շահագրգիռ մարդիկ մենք ենք, որ ուզում ենք մարդիկ հասկանան, որ մենք այդ ամեն ինչի հետ կապ չունենք»:
Անդրադառնալով իր կարողության հետ կապված հարցին՝ Լեւոն Քոչարյանն ասաց. «Ամեն ինչ՝ ինչ-որ ես ասեմ, փորձում են դրանից ինչ-որ բան սարքել: Ես ասել եմ՝ ինչ-որ բաներ ունենք, եթե հիմա հաշվես, միգուցե այդ գումարը կգերազանցի կամ չէ, բայց ասել, որ ինչ-որ հաշիվներին դրված միլիոններ կան՝ դա ուղղակի սուտ է»,- ասաց Քոչարյանը: