Տնտեսական ակտիվության աճը սպասելի էր, հետագայում ավելի մեծ աճ պիտի լինի. Հայկ Գեւորգյան
Այս տարվա առաջին եռամսյակում՝ հունվար-մարտ ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6,5 տոկոսով:
Այս աճի մեջ ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են ծառայությունների, շինարարության եւ առեւտրի ոլորտներում: Մասնավորապես, առաջին եռամսյակում ծառայությունների ոլորտում արձանագրվել է 17,3 տոկոս աճ: Շինարարությունն աճել է 10,8 տոկոսով: Երրորդ տեղում առեւտրի շրջանառությունն է, որտեղ աճը առաջին եռամսյակում կազմել է 10,1 տոկոս: Արդյունաբերության ոլորտում աճը առաջին եռամսյակում կազմել է 2 տոկոս: 4,3 տոկոսով աճել է միջին ամսական անվանական աշխատավարձը՝ հասնելով 174 հազար դրամի:
Ընդ որում, պետական համակարգում միջին աշխատավարձն աճել է 4,4 տոկոսով` կազմելով 146,550  դրամ, իսկ մասնավոր հատվածում միջին աշխատավարձն աճել է 3 տոկոսով՝ հասնելով 189 հազար դրամի: Առաջին եռամսյակում նվազել է թե՛ արտահանումը, թե՛ ներմուծումը: Արտահանումը նվազել է 8,6 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 3,1 տոկոսով:
«Հետագայում ավելի մեծ աճ պիտի լինի»,- այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գեւորգյանը:
- Պարոն Գեւորգյան, մարտ ամսվա դրությամբ ՀՀ տնտեսական ակտիվության աճը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ 6.5 տոկոս է կազմել: Ինչո՞վ է սա պայմանավորված:
- Կարծում եմ, բոլորի համար ակնհայտ է, որ տնտեսական աշխուժություն կա: Այնտեղ ըստ ոլորտների ունենք, թե ինչպիսի աճեր են արձանագրվել: Դա արդյունաբերությունն է, առեւտուրն է, շինարարությունը: Դա սպասելի էր, աճ պիտի լինի՝ հետագայում ավելի մեծ աճ պիտի լինի:
- Ինչո՞ւ են նվազել արտահանման ծավալները:
- Մեր արտահանման կառուցվածքում հիմնական տեղը զբաղեցնում է մետաղական հանքաքարը: Ինչպես ձեզ հայտնի է՝ հեղափոխությունից հետո չի աշխատել Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերության օբյեկտներից մեկը՝ Թեղուտը: Բնականաբար նաեւ նվազել է Թեղուտի արտադրանքի արտահանումը, որը շատ էական նշանակություն ունի արտահանման ծավալների վրա: Բայց միեւնույն ժամանակ պետք է հաշվի առնել, որ այլ հավասար պայմաններում արտահանման անկումը կլիներ շատ ավելի մեծ, եթե արտահանվող մետաղական հանքաքարերի ու խտանյութի տեղը չզբաղեցներ վերամշակող տնտեսության արտադրանքը: Վիճակագիրները դեռ չեն հրապարակել առաջին եռամսյակի ամբողջական մանրամասն բացվածքը՝ դա կհրապարակվի մի քանի օրից: Այդտեղ մենք կտեսնենք, որ նվազում ունեցած խտանյութի, հանքաքարերի տեղը բավական բարձր տեմպերով լրացնում են վերամշակող արդյունաբերության ճյուղերը, ինչը շատ-շատ ուրախալի է:
- Ինչո՞վ է պայմանավորված ներմուծման անկումը, արդյո՞ք սա կապ ունի նրա հետ, որ Հայաստանը սկսում է տեղական արտադրանքին ավելի մեծ կարեւորություն տալ:
- Անշուշտ, որոշակիորեն նման բան կա, որ ներմուծվող ապրանքներին սկսել է փոխարինել ներքին արտադրությունը, բայց դա էլ լուրջ վերլուծության կարիք ունի, որպեսզի ավելի հստակ թվերով հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունենում: Բայց ձեր ասածը, անշուշտ, կապ ունի:
- Եթե համեմատենք նախորդ տարվա եւ այս տարվա ԱՎԾ-ի հրապարակած տվյալները, որակական առումով ինչպիսի՞ տարբերություն եք տեսնում:
- Որակական ամենակարեւոր փոփոխությունն այն է, որ նվազող հանքարդյունաբերությանը գալիս է փոխարինելու վերամշակող արդյունաբերությունը: Այսքան կարճ ժամանակաշրջանում նման տրանսֆորմացիայի հասնելը շատ դժվար է, ինչը տեղի է ունեցել: Ինձ համար դա մի քիչ անհավանական էր թվում: Ես ավելի երկար ժամանակում էի սպասում, որ դա տեղի կունենա: