Հանգիստ նստիր տեղդ. Զելենսկու՝ Ուկրաինայի նախագահ դառնալը մեմերի առիթ է դարձել (լուսանկար)
Դերասան, երգիծաբան, պրոդյուսեր Վլադիմիր Զելենսկու՝ Ուկրաինայի նախագահ ընտրվելու փաստը համացանցում մեմերի առիթ է դարձել: Տարածվել են երկրների ղեկավարների ու առավել հայտնի դերասանների լուսանկարներով կոլաժներ, որոնցում երկրի ղեկավարը, այսպես ասած, հորդորում է չոգեւորվել Զելենսկու հաջողությունից: Հիմնականում մեմերը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ են:
Թեմայի շուրջ կատակում են նաեւ հեռուստատեսության ու կինոյի հայտնիները: Օրինակ, Comedy Club-ի հիմնադիր-անդամ Գարիկ Մարտիրոսյանն ինստագրամի իր էջում КВН-ի տարիներից տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ գործընկերոջը խորհուրդ է տալիս նախագահների վերաբերյալ չկատակել, քանի որ իրենցից յուրաքանյչյուրը կարող է մի օր նախագահ դառնալ (տեսանյութը՝ այստեղ):
Ռուսաստանցի հայտնի ռեժիսոր Սարիկ Անդրիասյանն էլ Զելենսկու հետ լուսանկար է հրապարակել: Շնորհավորել է նրան, ու ասել, որ պատրաստվում է ինքն էլ Հայաստանի նախագահ դառնալ:
«Կինոբիզնեսի նման հաղթանակից հետո մտածում եմ 10 տարի անց փոքր, բայց շատ հպարտ երկրի նախագահը դառնալ: Չեմ թալանի, միայն կսիրեմ, կստեղծեմ ու կկառուցեմ»,- գրել է նա ինստագրամում:
Զելենսկին իր դերասանական կարիերայի ընթացքում արդեն նախագահի դերում եղել է: Նա նկարահանվել է հայտնի «Ժողովրդի ծառան» հեռուստասերիալում, որտեղ մարմնավորում է ուսուցչի, որը պատահաբար նախագահ է դառնում:
Նա իսկապես Ուկրաինայի նախագահ դարձավ անցած կիրակի տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքում: 2-րդ փուլում 73.2% ձայն հավաքեց, ինչը գրեթե 3 անգամ ավելի է, քան գործող նախագահի՝ Պյոտր Պորոշենկոյի ձայները (24.5%):