Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով գումարներ են յուրացվում. շոշափվում է Սերժ Սարգսյանի փեսայի անունը (փաստաթղթեր)
2018թ. դեկտեմբերին, Արցախի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ Ազգային ժողովի իր ելույթում, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության ցուցակով ընտրված պատգամավոր Հայկ Խանումյանը խոսեց Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով միլիարդավոր դրամների լվացման մասին և որպես օրինակ նշեց Մաղավուզի քարածխի հանքի դեպքը: Իր տեսաելույթում Խանումյանը նոր փաստաթղթեր է ներկայացրել հանրությանը:
2016թ. նոյեմբերին Արցախի ներդրումային հիմնադրամը, որի խորհրդի նախագահն այդ ժամանակ ԱՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն էր, գնել է քարածխի արդյունահանմամբ զբաղվող «Էներգիա պլյուս» ՍՊԸ 100 տոկոս բաժնեմասերը` 2 միլիարդ 858 միլիոն դրամով:
Էներգիա պլյուսի 100 տոկոս բաժնետեր է հանդիսացել «Հասա Գրուպ» ՍՊԸ, որի միակ մասնակիցը Սերժ Սարգսյանի փեսա Հայկ Արամի Խաչատրյանն էր: Դրանից մի քանի օր առաջ «Էներգիա պլյուսին» միավորվել էր «Էներգիա մինուս» ՍՊԸ, որի միակ մասնակիցն ու տնօրենն է եղել Ստեփանակերտի բնակիչ, Արայիկ Հարությունյանի դասընկեր Գագիկ Բախտամյանը:
«Էներգիա պլյուս» ընկերությունը պետք է շահագործեր Մաղավուզի քարածխի հանքը, ՀՀ կառավարությունն ընկերությանը հարկային արտոնություն էր տվել 29 մարտի 2012 թվականի N 354-Ա որոշմամբ: Արդյունքում չգործող ընկերությունը հայտնվել էր Արցախի ներդրումային հիմնադրամի ձեռքում: Հիմնադրամի գումարները գոյանում են այդ թվում ԱՀ պետական բյուջեից տարեկան կատարվող հատկացումներից:
ԱՀ Ազգային ժողովում Հայկ Խանումյանը մի քանի անգամ բարձրացրել Է այս հարցը: Վերջինը ԱՀ ԱԺ 2019թ. փետրվարի 27-ի նիստում: Կառավարությանն ուղղված հարցին, թե՞ ով պետք է վերադարձնի գողացված գումարները, ԱՀ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը պատասխանել է, որ ընկերության ձեռքբերումը եղել է օրենսդրության շրջանակներում:
Կցվում են ԱՆՀ գլխավոր տնօրենի տրամադրած տեղեկությունը, Արցախի պետռեգիստրի տրամադրած տեղեկանքները «Էներգիա պլյուս» և «Էներգիա մինուս» ընկերությունների մասին: