Ապամոնտաժված սրճարանների տարածքում հող է ավելացվել. ընթանում են հարթեցման եւ խոտածածկման աշխատանքներ
Երեւանի Օպերային թատրոնի հարակից տարածքի ապամոնտաժված սրճարանների տեղում հողային աշխատանքներ են իրականացվում: Երեք սրճարանների՝ «Ատլանտիկի», «Ջազզվեի» եւ «Ռիչ»-ի՝ օպերային մոտակա տարածքներն արդեն ամբողջությամբ ազատված են: Պահպանվել է միայն «Ատլանտիկի» շատրվանը: Մյուս երկու սրճարանների հարցով, ինչպես հայտնի է, քաղաքապետարանը դիմել է դատարան, եւ «Շոկոլադնիցան» ու «Մոնտալը» առայժմ անձեռնմխելի են:
Ազատված տարածքների մի մասում հողի թմբեր կային: Քաղապետարանի՝ կանաչապատում իրականացնող աշխատակիցներն ասացին, որ հողը բերվել է: Այն շուտով կհարթեցնեն եւ խոտ կցանեն: Նաեւ ոռոգման ցանց է անցկացվել այն հատվածներում, որտեղ դա բացակայել է:
«Կենտրոն-կանաչապատում» ՓԲԸ տեղամասի գյուղատնտես Մարիետա Բաբայանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում կարեւորեց, որ քաղաքացիները սրտացավ լինեն ու խնամքով վերաբերվեն կանաչ տարածքին: Նկատեց, որ առնվազն մինչեւ գազոնի ամրանալը լավ կլինի այն ոտքի տակ չտալ: «Այսպես թե այնպես մենք ժողովրդին չենք կարողանում հաղթել, իրենք են հաղթում: Թող մտնեն, նստեն, նստում են, պռճոկում են ջահել աղջիկները, թփուտներ ենք դրել, թփուտները կոտրատում են, ինչքան կարելի է ծախս նախատեսել եւ ոչ մի արդյունքի չհասնել»,- ասաց նա:
Նկատեց, որ քաղաքի բնակիչները հաճախ նաեւ շներին են բերում զբոսանքի ու աղտոտում տարածքը: «Երկու-երեք հատով բերում են այստեղ: Ինչքանո՞վ հաճելի է, որքա՞ն կարելի է, որ բանվորը կռանա թուղթը, աղբը հավաքելու եւ ձեռքը մեկնի կեղտի կողքը: Դա ոչ մեկը չի անի, որ այս աշխատողներն ու այս բանվորներն են անում: Իսկապես շատ տանջալի աշխատանք է»,- ընդգծեց Մարիետա Բաբայանը:
Օպերային թատրոնի հարակից տարածքում նոր ծառատեսակներ, ըստ ամենայնի չեն ավելացվի: «Նախատեսել ենք այն կողմի վրա թփուտներ երեւի: Առայժմ հարթեցում կատարենք, հողային աշխատանքը վերջացնենք, ըստ այնմ կորոշվի ղեկավարության կողմից՝ որտեղ ինչ թփուտներ կարելի է դնել: Բայց ծառերը բավականին են, խիտ են: Յուրաքանչյուր դեկորատիվ ծառ 3-4 մետր պետք է իրարից հեռու լինեն, բարձրանալու են, միմյանց կխանգարեն: Այնպես լինի, որ տարածքը փոցխվի, ոռոգվի, գեղեցիկ աշխատանքն ու կանաչը երեւան»,- ասաց մասնագետը: