Արամ Հարությունյանի գործը վերաբացելու որոշման դեմ ներկայացված բողոքը քննվում է դռնփակ
Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի եւ մյուսների վերաբերյալ գործը վերաբացելու որոշման դեմ մեղադրյալ Արաքս Դիլանյանի բողոքն այս պահին դռնփակ է քննվում: Նման որշում քիչ առաջ կայացրեց Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վարդան Գրիգորյանը՝ նշելով, որ դատարանում հետազոտվում են քննիչի կողմից ներկայացված նյութեր, որոնք ըստ նրա՝ նախաքննական գաղտնիք են պարունակում:
Բանն այն է, որ նախորդ նիստին ՀՔԾ քննիչ Դավիթ Կոստանդյանը միջնորդել էր գործը քննել դռնփակ՝ վերը նշված հիմքով: Դատական նիստը հետաձգվեց քննիչի կողմից ներկայացված նյութերը ուսումնասիրելու, կարծիք հայտնելու պատճառով:
Նշենք, որ դատարանում էր նաեւ գործով շահագրգիռ անձ Սիլվա Համբարձումյանը: Գործով մյուս նիստը տեղի կունենա ապրիլի 15-ին, ժամը 10-ին: Նշենք, որ Հարությունյանի վերաբերյալ գործը քննվել էր 2015 թվականից, սակայն որոշ ժամանակ անց այն կարճվել էր: Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո սույն քրեական գործը նոր երեւան եկած հանգամանքով վերաբացվել էր: Նոր երեւան եկած հանգամանք էլ ըստ էության Դուբայից եկած փաստաթղթերն են: Արամ Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը) եւ 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձանպես խոշոր չափերով փողերի լվացում):