«Արմաթ» լաբորատորիաների աշխատակիցները, որոնք 3 ամիս աշխատավարձ չէին ստացել, ի վերջո կստանան իրենց վարձատրությունը
Կառավարությունն այսօր՝ մարտի 25-ի արտահերթ նիստում, որոշեց 1 տարի ժամկետով 352 միլիոն 226 հազար դրամ դրամաշնորհ հատկացնել «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ-ին՝ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար: Լաբորատորիաների 260 խմբակավարները, որոնք 3 ամիս աշխատավարձ չէին ստացել, ի վերջո կստանան իրենց վարձատրությունը։
Որոշման նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը։ Նա ասաց, որ հետագայում եւս ծրագրի զարգացման համար աշխատանքներ կարվեն։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց՝ ասելով, որ այս հարցը քննարկվել է նաեւ աշխատանքային կարգով, եւ տրամաբանությունն, ըստ էության, այն է, որ այս պահին ունեցած լաբորատորիաների գործունեությունը կապահովվի, ըստ անհրաժեշտության՝ նոր լաբորատորիաներինը նույնպես:
«Բայց մեր ուղերձը կլինի այնպես, որ ինչպես մնացած բոլոր ոլորտներում, այս ոլորտում նույնպես մենաշնոհային քաղաքականություն չենք վարում: Իհարկե, բնականոն ձեւով համագործակցությունը կշարունակենք, բայց կառավարությունը բաց է նաեւ նոր առաջարկությունների համար, որոնց ֆինանսավորման եւ գործունեության տրամաբանությունը մի փոքր այլ կլինի»,- ասաց վարչապետը։
Արայիկ Հարությունյանը հաստատեց վարչապետի դիտարկումը եւ նշեց, որ «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ-ն նաեւ ամբողջական ներդրման փաթեթ է ներկայացրել, որը եւս կքննարկվի։ Նախարարը նշեց, որ այժմ հանրապետությունում գործում են 260 լաբորատորիաներ, 304 խմբակավարներով։ Լաբորատորիաների թիվն այս տարի նախատեսվում է ավելացնել 162-ով:
Հիշեցնենք, որ կառավարության նախորդ նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ նամակ է ստացել, ըստ որի՝ Հայաստանում «Արմաթ» լաբորատորիաների շուրջ 260 խմբակավարներ, որոնք վարում են 350 խմբակներ, արդեն 3 ամիս է՝ վարձատրություն չեն ստացել։