Եվս 1000 աջղեկ մեքենա կներմուծվի ՀՀ. նախագիծը վաղը քվեարկության կդրվի ԱԺ-ում
Այսօր Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց «Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն արգելելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողը՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, ներկայացրեց, որ օրենքի ընդունման դեպքում հնարավորություն կտրվի մաքսային տարածքներում տեղակայված աջ ղեկային տեղաբաշխման տրանսպորտային միջոցները, այն մեքենաները, որոնց ձեռքբերման համար վճարումները կատարվել են մինչեւ 2018 թվականի դեկտեմբերի 30-ը, ՀՀ տարածք ներմուծել մինչեւ մայիսի մեկը: «Նոր գնված մեքենաներին դա չի վերաբերում»,- շեշտեց նախարարը: Նա նշեց, որ խոսքը վերաբերում է մինչեւ հազար ավտոմեքենայի:
Հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն ասաց, որ այս քայլով կառավարությունն ընդառաջ է գնում այն մարդկանց, որոնց մի մասը կոմունիկացիայի հետ կապված խնդիրներ ունի, մի մասը միտումնավոր մեքենաներ է ներմուծել եւ հետո ասել, որ չեն տեղեկացրել:
«Ամեն դեպքում, կա խնդիր, մեքենաների կուտակում, եւ ակնկալում եմ, որ այս որոշումից հետո մենք նման իրավիճակ չենք ունենա: Առաջարկում եմ քվեարկել եւ արագ լուծել այս խնդիրը, որի պատճառով Ազգային ժողովի դիմաց մարդիկ բողոքի ակցիաներ են անում, եւ իրենց էլ այդ հոգսից ազատենք, մեզ էլ»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց նախագծին, եւ հարցը վաղը ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ կդրվի քվեարկության: