Այո, կրճատումներ լինելու են, բայց էվոլյուցիոն տրամաբանությամբ են լինելու․ վարչապետ
Սա մի նախագիծ է, որը շատ վաղուց քննարկվում է եւ կարող ենք արձանագրել, որ նախագիծը հիմնականում ընկալված է հանրության շրջանում։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով կառավարության կառուցվածքում փոփոխություններ անելու վերաբերյալ նախագծի մասին։
«Մեր հիմնական խնդիրը պետական կառավարման արդյունավետությունը եւ Սփյուռքի հետ հարաբերութունների արդյունավետությունը բարձրացնելն է, քանի որ այսօր երկու ուղղությամբ խոցեր ու պրոբլեմներ ենք տեսնում: Բայց այս ուղղությամբ գնալու ենք հավասարակշռված, հանդարտ ճանապարհով, եւ մենք այսպես ասած կադրային ջարդ չենք ունենալու, կոնսոլիդացվելու են նախարարության աշխատակիցները: Այո, կրճատումներ լինելու են, բայց էվոլյուցիոն տրամաբանությամբ են լինելու եւ յուրաքանչյուր պետական ծառայող իր շանսն է ստանալու։ Իսկ մարդկանց աշխատանքի գնահատման գործընթացը մաքսիմալ օբյեկտիվ պետք է տեղի ունենա՝ անկախ հարակից պրոցեսների գործոններից»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ ուշադիր պետք է լինեն պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման նպատակին հասնելու համար՝ նշելով, որ կրճատումների խնդիրը չեն կարող լուծել փակ աչքերով․
«Յուրաքանչյուր աշխատակցի առաջ պետք է դրվի խնդիր՝ վերանայել ընդհանրապես սեփական աշխատանքի որակը, սեփական վարչության բաժնի աշխատանքի որակը, եւ մենք առաջիկայում նաեւ ոչ պոպուլյար խնդիր պետք է լուծենք, որ պետական կառավարման համակարգում աշխատեն բարձր որակավորված կադրեր: Այսօր ունենք մի իրավիճակ, որ պետական կառավարման համակարգը մեծ հաշվով գրավիչ չէ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների համար, եւ պարգեւավճարների սկանդալները ծագում են հենց այստեղից, որեւէ այլ տեղ խնդիր չկա: Լավ է, որ այդ պարգեւավճարների սկանդալը ծագել է, որովհետեւ դա շատ կարեւոր առիթ է շատ կարեւոր խոսակցություն ունենալու համար, թե ովքեր են պետական համակարգի աշխատողները, ինչ պահանջներ ունենք եւ այլն: Ես կոչ եմ անում բոլորիս՝ հանրությանը, այս բոլոր թեմաները մաքսիմալ բաց, թափանցիկ քննարկել, բայց նաեւ համբերատար քննարկել։
Փաշինյանն ասաց, որ այս գործընթացը առաջ գնալ չի կարող առանց հանրային համաձայնության՝ հավելելով, որ կառավարման համակարգը այնպիսին պետք է լինի, որ խնդիրներ լուծի, հետեւաբար պետք է այդ համակարգում աշխատեն առաջատար մասնագետներ եւ հարիր աշխատավարձ ստանան, բայց դա չի կարող լինել միանգամից, այլ փուլ առ փուլ: