ԱԺ-ն ընդունեց Տիգրան Ուրիխանյանի նախագիծը․ բուհերի ուսանողները վարձերը կկարողանան վճարել նաեւ ամսական կտրվածքով
Ազգային ժողովն այսօր՝ մարտի վեցին, առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի ներկայացրած՝ «Կրթության մասին» մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է որպես պարտադիր պահանջ սահմանել բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսման վարձի ամսական վճարման հնարավորությունը: Տիգրան Ուրիխանյանը մեկնաբանել էր, որ ուսանողների համար շատ ավելի հեշտ կլինի վարձերը վճարել 12 ամսվա կտրվածքով, քան ամբողջությամբ կամ տարվա մեջ երկու անգամ՝ կես-կես։
Խորհրդարանում նախագծին կողմ քվեարկեց 112 պատգամավոր, դեմ` 2: Ի դեպ՝ ավելի վաղ կառավարությունը դրական եզրակացություն էր տվել այս նախագծին։
Այսօր խորհրդարանում ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունեց նաեւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանի ներկայացրած «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը։
Քանի որ երկու նախագծերի հեղինակներն էլ, ըստ էության, ընդդիմադիր համարվող խմբակցություններից էին, այս առիթով ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ասաց․
«Հատկանշական է, որ երկու օրինագծերն էլ ներկայացված էին ընդդիմության կողմից։ Ես կարծում եմ, որ այս կառուցողական աշխատաոճը մենք կկարողանանք շարունակել»։