Հայաստանը ցանկանում է Ռուսաստանից 12 միավոր Су-30СМ կործանիչ ձեռք բերել․ Տոնոյան
Հայաստանը ցանկանում է Ռուսաստանից 12 միավոր Су-30СМ կործանիչ ստանալ։ Այս տարվա վերջին եւ 2020 թվականի սկզբին մենք նախատեսնում ենք ստանալ 4 միավոր ռուսական Су-30СМ կործանիչ: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները Су-30СМ կործանիչների հաջորդ խմբաքանակի մասով: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքան արագ պատրաստ կլինեն այդ օդանավերը: Առաջին խմբաքանակը մենք պլանավորում ենք ստանալ այս տարվա վերջին, կամ ամենաուշը՝ հաջորդ տարվա սկզբին»,-ասել է Տոնոյանը:
Հարցին՝ ընդհանուր առմամբ քանի միավոր Су-30СМ կործանիչներ է նախատեսում ստանալ Հայաստանը, Տոնոյանը պատասխանել է՝ մի էսկադրիլիա (12 միավոր):
Այն, որ Հայաստանը ստանալու է 4 միավոր ռուսական Су-30СМ կործանիչ, հայտնի էր դարձել ավելի վաղ: Այս տեղեկատվությունը հաստատել էին ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։ Այնուհետեւ պաշտպանության նախարար Տոնոյանը հայտնել էր, որ Սու-30 4 կործանիչներով չի բավարարվելու։