Շատ ավելի ճիշտ կլինի, որ անցումային արդարադատության թեմայի տանողը Ազգային ժողովը լինի. վարչապետ
Այսօր ԱԺ-ում ՀՀ կառավարության ծրագիրը ներկայացնելուց հետո ՀՀ վարչապետին հարց տալու համար հերթագրվել էր 53 պատգամավոր:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը վարչապետին հարց ուղղեց՝ կապված կառավարության ծրագրում ներառված վերականգնողական արդարադատության հետ. «Ես ուզում էի հասկանալ անցումային արդարադատության եւ վերականգնողական արդարադատության կապը: Կա՞ կապ դրանց մեջ եւ ո՞րն է դրանց կապը»:
Փաշինյանն ի պատասխան ասաց. «Իմ ղեկավարած նախորդ կառավարության ծրագիրը չի դադարել մեր ծրագիրը լինելուց: Որովհետեւ դա մեր կառավարության ծրագիրն է եւ այդ կառավարության ծրագրի բոլոր այն դրույթները, որոնք կիրառելի են, դրանք շարունակում են լինել մեր կառավարության ծրագիրը: Մենք, օրինակ, կառավարության ծրագրում չենք գրել, որ Հայաստանում պետք է տեղի ունենան ազատ, արդար, ժողովրդավարական ընտրություններ, որովհետեւ մենք համարում ենք, որ այդ հարցը մեր օրակարգից դուրս եկած հարց է: Դա ընդհանրապես չպետք է քննարկվի, դա լուծված հարց է եւ որեւէ ձեւով չպետք է կասկածի տակ առնվի սա: Քանի որ ասում եմ, որ նախորդ կառավարության ծրագիրը մեր ծրագիրն է, մենք չենք հրաժարվում նաեւ ընտրական համակարգի բարեփոխումներից եւ դա շատ անհրաժեշտ գործ է:
Բայց այդտեղ ավելի շատ ես կարծում եմ, որ նախաձեռնությունը խորհրդարանինը պետք է լինի, քան թե կառավարությանը: Անցումային արդարադատության հետ կապված էլ շատ ավելի ճիշտ կլինի, որ այդ թեմայի տանողը լինի Ազգային ժողովը եւ ոչ թե կառավարությունը: Որովհետեւ սա նաեւ բալանսավորվածության տրամաբանության մեջ է: Որովհետեւ խորհրդարանը ի վերջո ավելի ընդարձակ հարթակ է եւ այս պարագայում որեւէ շահարկում չի կարող լինել, թե կառավարությունը փորձում է արտակարգ դատարաններ ստեղծել եւ գործողություններ անել: Հույս ունեմ, որ առաջիկայում այդ թեմայով հանրային, խորհրդարանական քննարկումներ կլինեն եւ խորհրդարանը կգա կոնկրետ եզրակացությունների»,- ասաց վարչապետը: