Անդրանիկ Մանուկյանը դատական հայց է ներկայացրել Արման Բաբաջանյանի դեմ. պահանջում է ներողություն եւ 7 դրամ
Ուկրաինայում ՀՀ նախկին դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանի ներկայացուցիչ փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը փետրվարի 5-ին դատական հայց է ներկայացրել Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի դեմ` պատվին, արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման պահանջով:
Այս մասին տեղեկանում ենք Դատական տեղեկատվական համակարգից. գործը մակագարվել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին:
«Դատարանից խնդրում ենք 1. պարտավորեցնել Արման Բաբաջանյանին հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել Անդրանիկ Մանուկյանից: 2. պարտավորեցնել Արման Բաբաջանյանին հիշյալ տեղեկատվությունը հերքել ՀՀ ԱԺ-ում հավատարմագրված բոլոր ԶԼՄ-ների միջոցով: 3. Անդրանիկ Մանուկյանի հասցեին հնչեցրած «կասկածելի կենսագրությամբ» եւ «արատավոր նշանակում» արտահայտությունների համար Արման Բաբաջանյանից բռնագանձել մեկական դրամ` ընդհանուր 2 դրամ: Անդրանիկ Մանուկյանի վերաբերյալ հնչեցրած «քրեական անցյալով անձինք, ով տարիներ ի վեր զբաղված է եղել ՀՀ դեսպանատան անվամբ դիվանագիտական համարներ վաճառելով» արտահայտության եւ համար բռնագանձել 5 դրամ, այսինքն ընդհանուր 7 դրամ»,- այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը:
Սիրունյանը նշեց՝ հուսով են, որ Բաբաջանյանը եւս պետական մարդ է եւ ներողություն կխնդրի ու ամեն ինչ կավարտվի:
Սիրունյանը նաեւ ասաց, որ դիմել է Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին, որպեսզի տեղեկություններ տրամադրեն 1998-2018 թվականների ընթացքում օտարերկրյա պետություններում կամ միջազգային առաքելություններում նշանակված ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանների մասին, որոնք մինչ այդ պաշտոնին նշանակվելը ՀՀ-ում դիվանագիտական ծառայությունում չեն աշխատել:
Հիշեցնենք, որ Արման Բաբաջանյանը հունվարի 16-ին ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ ասաց, որ տարիներ շարունակ Հայաստանի Հանրապետությունն արտերկրում դեսպաններ է նշանակել կասկածելի կենսագրություն, քրեական անցյալ ունեցող անձանց.
«Դրանցից ամենախնդրահարույցը եղել է Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը, որը, ըստ ուկրաինացի դիվանագետների, տարիներ շարունակ զբաղված է եղել ՀՀ դեսպանատան անվամբ դիվանագիտական համարանիշեր ստանալով եւ տեղի հայ քրեականներին վաճառելով կամ նվիրաբերելով»,- ասել էր Բաբաջանյանը։
Բաբաջանյանի խոսքով՝ Մանուկյանը դեսպանատունը ծառայեցրել է ավելի շատ Ռուսաստանի, քան Հայաստանի շահերին, մտերիմ հարաբերությունների մեջ է եղել Ուկրաինայում ՌԴ դեսպանի հետ, նրա հետ զբաղվել է նկարների առքուվաճառքով, եւ դա է պատճառը, որ 2014թ. Մայդանի հայտնի իրադարձություններից հետո ՀՀ–Ուկրաինա հարաբերությունները հասել են «ողբերգական վիճակի»։
Ի պատասխան Անդրանիկ Մանուկյանը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ իր հասցեին հնչեցված արտահայտությունները զրպարտանք էր որակել՝ հավելելով, որ դատական հայց է ներկայացնելու, որպեսզի ստուգվի այդ հայտարարությունների իսկությունը եւ մեղավորը պատասխան տա: