Քոչարյանը երկու ժամ ելույթ է ունեցել եւ հայտարարել, որ ցուցում էր տվել նախարարին՝ ապահովել բանակի չեզոքությունը
Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր իր խափանման միջոցի վերաբերյալ հարցի քննության ժամանակ երկու ժամ ելույթ է ունեցել:
Նիստի ավարտին Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Քոչարյանը մասնրամասն ներկայացրել է 2008 թվականին տեղի ունեցած այն իրավիճակը, որը ստեղծվել է փետրվարի 23-ի դրությամբ:
«Մասնավորապես ներկայացրեց, որ բավականին շատ տեղեկատվություն էր ստացվում այն մասին, որ բանակում աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի բանակը միանա ցուցարարներին, աշխատանքներ են տարվել, որ պաշտպանության փոխնախարարները, որոնցից մեկը նաեւ ԵԿՄ ղեկավարը (խոսքը Մանվել Գրիգորյանի մասին է), երկրապահ կամավորականները միանան ցուցարարներին: Ստեղծված իրավիճակում ինքը ցուցում է տվել Պաշտպանության նախարարին, որպեսզի նա ապահովի բանակի չեզոքությունը։ Ցուցում է տվել, այսինքն, ասել է՝ գնացեք ապահովեք, որպեսզի բանակը այդ պրոցեսներին չխառնվի, պաշտպանության նախարարին էլ ասվել է, որ ինքը ապահովի այդ ամենը», - փոխանցեց Ալումյանը՝ նշելով, որ դա եղել է բանավոր ցուցում։
Նշենք, որ 2008 թվականին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնում էր սույն գործով որպես մեղադրյալ անցնող Միքայել Հարությունյանը:
Հենց փետրվարի 23-ից հետո տեղի ունեցած խորհրդակցությունից հետո էլ արձակվել է 0038 գաղտնի հրամանը:
«Պարոն Քոչարյանն իր ելույթում հստակ ասել է, որ 0038 հրամանին ծանոթանալուց հետո ինքը տեսնում է, որ դրանում որեւէ արտառոց բան չկա, որ պետք է այդպես չլիներ, այլ լիներ ուրիշ ձեւով։ Նա եւս մեկ անգամ ընդգծեց, որ ինչպես պաշտպանության նախարարի ցանկացած հրաման, այնպես էլ 0038 հրամանը եւ նման մյուս հրամանները ոչ իր, ոչ Սերժ Սարգսյանի, ոչ էլ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի նախագահության տարիներին չեն ուղարկվել նախագահական, որպեսզի նախագահն այդ հրամանին ծանոթանա կամ իր հավանությունը տա, կամ իր մոտ ունենա ու պահի», - ասաց Ալումյանը:
Հարցին, թե ստացվում է՝ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի վրա է բարդվում մեղքը՝ հրաման ստորագրելու ու դրա մասին չտեղեկացնելու համար, Ալումյանը պատասխանեց. «Իմ համոզմամբ՝ նշված հրամանը իր մեջ չի պարունակում որեւէ մի դրույթ, որի համար կարելի է պարոն Հարությունյանին ոչ միայն մեղադրանք առաջադրել, այլ նույնիսկ նախատել։ Չկա այդպիսի դրույթ։ Ձեզ այդ հրամանի մասին բացարձակ ապատեղեկացրել են։ Այդ հրամանի մեջ չկա այնպիսի բան, որից կարելի է ամաչել։ Այդ հրամանի մեջ ոչ մի վատ բան չկա»։