Հայոց բանակն այսօր 27 տարեկան է
Այսօր հայկական անկախ հանրապետության լավագույն օրերից մեկն է, երբ Հայաստանի Հանրապետության բնակչությունն ու աշխարհասփյուռ հայությունը նշում են հայկական բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձը:
Հայոց բանակի կազմավորումը համընկնում է 1992-1994 թթ., երբ արդեն անկախ Հայաստանի Հանապետությունը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ, գտնվելով չհայտարարված, բայց փաստացի պատերազմի մեջ Ադրբեջանի հետ, միաժամանակ ձեռնամուխ եղավ նաև ազգային բանակի ստեղծմանը: Հայկական բանակի ստեղծման հարցում, սակայն, վճռորոշ դեր խաղաց 1990-ի անկախության հռչակագիրը, որով ազդարարվեց Հայաստանի փաստացի անկախությունը և որով նոր իրավական և գործնական հեռանկարներ բացեց ազգային բանակի ստեղծման հարցում:
1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ.-ի մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին:
ՀՀ զինված ուժերում զորակոչը նախատեսված է 18-27 տարեկան արական սեռի ներկայացուցիչների համար՝ 2 տարի ժամկետով, որը կարգավորվում է ՀՀ զինապարտության մասին օրենքով։ Զորակոչն ու զորացրումը իրականացվում է տարին երկու անգամ՝ ամռանը և ձմռանը։ Հայկական Զինված ուժերը կազմավորման պահից մինչ այսօր շարունակում են համագործակցությունը միջազգային տարբեր կառույցների հետ և քայլեր են ձեռնարկվում այդ կապերն ավելի ընդլայնելու համար:
Արդեն 27 տարի հայկական բանակը մեր երկրի կայունության, անկախության, հերոսացման ու մեր անկախ պատմության շարժիչ ուժի հիմնական կրողն է: Առանց բանակի գոյության, մեր երկրի սահմանների կայունությունը հազիվ թե հնարավոր լիներ իրականացնել: Չնայած ժամանակ առ ժամանակ շարունակվող հրադադարի պայմանավորվածության խախտումների ու  անկախ այս հանգամանքից՝ ցանկացած ծնողի համար հպարտություն է ծառայություն անցած ու հայրենիքի սահմանների պաշտպանության գործում իր ավանդը ներդրած զավակ ունենալը, ցանկացած երիտասարդի համար՝ պատիվ այդ ծառայության միջով անցնելն ու համազգեստ կրելը:
Այսօր էլ, հայկական բանակը ազգային, պետական ուշադրության առաջնահերթությունների շարքում է, տարեցտարի բանակը կայունանում է, տարվում են ջանքեր՝ զինվորների կյանքն ու առօրյան հագեցած ու բովանդակալից դարձնելու, սահմանային պաշտպանությունը հնարավորինս անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ, բանակը յուրաքանչյուրիս ամենաթանկ ու ամենանվիրական ձեռքբերումն է:
Այսօր հիրավի փառահեղ տոնն է ոչ միայն բանակի ու ծառայող զինվորների, այլեւ նրանց ծնած հերոս մայրերի, հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված ու խեղված բոլոր երիտասարդ տղաների ու բոլոր նրանց, ում համար ազգն ու բանակը իրական հպարտանալու արժեքներ են: