Միքայել Մինասյանը լավագույն դեսպաններից է եղել. «Լուսավոր Հայաստանի» պատգամավոր
Ազգային ժողովում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կողմից քննադատության արժանացան մի շարք դեսպաններ: Նա նրանց մեղադրեց անգործության մեջ:
Բաբաջանյանը չանդրադարձավ Սերժ Սարգսյանի փեսային՝ Վատիկանում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին, որն, ի դեպ, միշտ սկանդալների կենտրոնում է եղել: ՀԺ-ն Բաբաջանյանից հարցրեց՝ Միքայել Մինասյանի դեսպանության շրջանը նրան գոհացնո՞ւմ է, նա պատասխանեց.
«Կարծում եմ` ինքը լավագույն դեսպաններից է եղել, որպես ապացույց կարող ենք բերել ե՛ւ Ցեղասպանության 100-ամյակի առիթով Վատիկանում տեղի ունեցած հայտնի պատարագը, ե՛ւ Վատիկանի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը, ե՛ւ Պապի պատմական այցը Հայաստանը»:
Հարցին էլ` իշխանությունները սխալ արեցի՞ն, որ նրան հեռացրեցին, նա պատասխանեց, որ իշխանությունները որոշել են, որ նա չպետք է շարունակի իր գործունեությունը, երեւի ունեցել են հիմնավոր պատճառներ դրա համար: «Հույս ունենք, որ նոր նշանակված դեսպանը կշարունակի այդ ավանդույթը եւ Վատիկանի հետ ՀՀ հարաբերությունները դրական իմաստով կզարգանան եւ կխորանան»,- եզրափակեց նա: