Ով է Վանաձորի բ/կ-ի նոր տնօրենը. նոր ազատումներ ու նշանակումներ կլինեն
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Վանաձորի բժշկական կենտրոնի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել պաթալոանատոմիական բաժանմունքի վարիչ Վահագն Մկրտչյանը: Մարզպետն ընդամենը մեկ օրում նախկին տնօրեն Վարդան Աբովյանին ազատեց աշխատանքից ու ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակեց: Շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Աբովյանին առաջարկել են դիմում գրել ու հեռանալ, քանի որ բնակչության դժգոհությունը բ/կ-ից մեծ է եղել: Վարդան Աբովյանը տնօրենի պաշտոնում էր շուրջ 4 տարի:
ՀԺ-ի հետ զրույցում Վահագն Մկրտչյանն ասաց, որ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակվելու առաջարկը ստացել է անձամբ Լոռու մարզպետից ու մարզպետարանի աշխատակազմի առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության վարչության պետի կողմից. «Իրենք ինձ առաջարկեցին հունվարի 7-ին, ժամանակ տվեցին մտածելու, սկզբից ես բացասական էի նայում՝ պատկերացնելով առկա խնդիրներն ու պատասխանատվության աստիճանը, հետո ընդունեցի, քանի որ կար հնարավորություն, որ ես մի լավ բան կարող էի անել ու հրաժարվեցի»:
Վահագն Մկրտչյանը շուրջ 17 տարի է՝ ինչ աշխատում է Վանաձոր բ/կ-ում: Մեր հարցին, թե ինչով էր պայմանավորված այս ազատում-նշանակումը, պաշտոնակատարը դժվարացավ ասել, միայն նշեց, որ նախկին տնօրենի հետ անձնական ու գործնական ջերմ հարաբերություններ ունի: Մկրտչյանը խորհուրդ տվեց պատճառները պարզել հենց Վարդան Աբովյանից, դժվարացավ նաեւ ասել, Աբովյանը իսկապե՞ս սեփական դիմումի համաձայն է ազատվել աշխատանքից, թե նրան հորդորել են դիմում գրել. «Բժիշկ Աբովյանին առաջարկներ կանենք, որպեսզի մնա հիվանդանոցում, եթե կհամաձայնի՝ սիրով կաշխատենք»:
Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը փաստում է՝ կա հիանալի շենք, մինչդեռ ներսում բազմաթիվ խնդիրներ կան, որոնք եթե ոչ օր առաջ, ապա ժամանակի ընթացքում պետք է անպայման լուծվեն՝ սկսած բարոյահոգեբանական մթնոլորտից, վերջացրած կադրային խնդիրներից ու կոռուպցիոն երեւույթներից:
Մեր հարցին՝ արդյո՞ք կրճատումներ կլինեն հիվանդանոցում, քանի որ խոսակցություններ կան, որ հաջորդը աշխատանքից ազատվելու է փոխտնօրեն Պարգեւ Թորոսյանը, Վահագն Մկրտչյանն ասաց. «Բնականաբար, որոշակի փոփոխություններ կլինեն, նախատեսված են, բայց հստակ բան ասել չեմ կարող, չեմ ասի կադրային ջարդ, բայց որոշակի փոփոխություններ սպասվում են, կան մարդիկ, ովքեր հնարավորինս շուտ կլքեն մեր շարքերը, որոշներն էլ մի քիչ ուշ կլքեն…»,-ասաց նա: