Արմեն Գեւորգյանը 0038 գաղտնի հրամանի մասին տեղեկություն չի ունեցել. պաշտպան
2008 թվականի փետրվարի 23-ին պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի ստորագրած գաղտնի 0038 հրամանը Մարտի 1-ի գործով առանցքային ապացույցներից մեկն է:
Արմեն Գեւորգյանը 2008 թվականին հայտնի գաղտնի շտաբի անդամ է եղել, որը գործում էր Բաղրամյան 26-ում, հենց այդտեղ էին կայացվում բոլոր որոշումները: Արմեն Գեւորգյանը Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման տարիներին համարվում էր նրա իշխանության գորշ կարդինալը:
Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը պաշտպանական կողմը եւս մասնակի բողոքարկել է: Բանն այն է, որ Գեւորգյանին մեղսագրվող արարքներից մեկի դեպքում դատարանը գտել է, որ առկա է հիմնավոր կասկած, սակայն հիմքեր չկան նրան կալանավորելու. խոսքը նրան մեղսագրվող ՀՀ ՔՕ 190 (խոշոր չափերի փողերի լվացում) հոդվածի մասին է: Հենց այս հանգամանքն է պաշտպանական կողմը վիճարկում:
Մեր հարցին, թե Գեւորգյանին մեղսագրվող փողերի լվացման դրվագը ո՛ր ժամանակաշրջանին է վերաբերում, ենթադրյալ հանցագործությունը տեղի է ունեցել 2008-ի՞ն, Գեւորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանն ասաց. «Այդ հարցը վերաբերում է կոնկրետ փաստական հանգամանքներին, որոնք ոչ թե չեմ ուզում ձեզ ասել, այլ ուղղակի իրավունք չունեմ»:
Մեր դիտարկմանը՝ գաղտնիք չէ, որ Արմեն Գեւորգյանը հանդիսացել է Ռոբերտ Քոչարյանի մտերիմ մարդկանցից մեկը եւ Գեւորգյանին այժմ մեղսագրվում է նաեւ սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանադակելը, արդյոք այս ընթացքում Քոչարյանի հետ զրույց իր պաշտպանյալը ունեցել է, թե՝ ոչ, պաշտպանն ասաց. «Կարող եմ ձեզ վստահորեն ասել՝ թե՛ այն ժամանակ, թե՛ առ այսօր որեւէ շփում չի եղել ու չի էլ լինելու, դրա անհրաժեշոտությունը բացարձակապես չկա»: