Ռոբերտ Քոչարյանի գործով երկրորդ գանգատն է ներկայացվել ՄԻԵԴ
Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը՝ նշելով, որ գանգատը այս տարի է մուտք եղել դատարան:
Նշենք, որ այս գանգատը վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելուն:
Մինչ այդ պաշտպանական կողմը եւս մեկ գանգատ էր ներկայացրել ՄԻԵԴ, որը վերաբերում էր անմեղության կանխավարկածին եւ պաշտպանության իրավունքի խախտման հիմքերին: Երկու դեպքերում էլ ՄԻԵԴ գանգատները ներկայացվել են առանց ներպետական ատյանները սպառելու:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը բռնի կերպով տապալելու համար: Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը դեկտեմբերի 7-ին որոշեց անփոփոխ թողնել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, ինչից հետո Քոչարյանը կալանավորվեց: Պաշտպանները Վերաքննիչի այս որոշումը արդեն իսկ բողոքարկել են Վճռաբեկ դատարան: