Դատարանն այս պահին քննում է Ռոբերտ Քոչարյանին գրավով ազատելու միջնորդությունը. նա նիստին չի մասնակցում
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր) դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի նախագահությամբ այս պահին քննում է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանական կողմի միջնորդությունը:
Ռոբերտ Քոչարյանը դատական նիստին չի մասնակցում:
Նշենք, որ պաշտպանները գրավի չափ չեն նշել՝ դա թողնելով դատարանի հայեցողությանը: Գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը պաշտպանները ներկայացրել էին դեկտեմբերի 26-ին: Առաջին նիստը տեղի էր ունեցել դեկտեմբերի 28-ին, սակայն այն հետաձգվել էր:
Առաջին ատյանի դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը, սակայն Վերաքննիչ դատարանի որոշումից հետո Քոչարյանն ազատ էր արձակվել բացառապես անձեռնմխելիության հիմքով: Վճռաբեկ դատարանը նոյեմբերի 15-ին բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, եւ գործն ուղարկվել էր նույն դատարան՝ նոր քննության: