Ակցիա ՌԴ դեսպանատան առջեւ՝ ընդդեմ Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում տիրող իրավիճակի
ՀՀ մի շարք հասարակական-քաղաքական գործիչներ այսօր բողոքի ակցիա են իրականացնում ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան առջեւ՝ ընդդեմ Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում տիրող իրավիճակի, ոչ կանոնադրական հարաբերությունների եւ ռուս զինծառայողների՝ ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությանը սպառնացող վարքագծի:
Ակցիայի մասնակիցների թվում են քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը, կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը, «Մամուլի Ազգային Ակումբի» նախագահ Նարինե Մկրտչյանը: Ակցիային մասնակցում է մոտ 25-ից 35 մարդ:
Ակցիայի մասնակիցները նշում են, որ Հայաստանի ինքնիշխանությունը եւ անվտանգությունը դառնում են խոցելի՝ Հայաստանում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմահենակետի զինծառայողների մերժելի վարքագծի եւ այնտեղ տիրող ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով։
ՀԺ-ն երեկ հրապարակեց ակցիայի ժամանակ հնչած հանրագիրը, որը նրանք ցանկանում են հանձնել ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին եւ ուղերձը՝ ուղղված ՀՀ իշխանություններին: