Միջնորդությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանին արգելել մեկնաբանություններ անել Ռոբերտ Քոչարյանի գործով, դատարանը մերժել է
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանի միջնորդությունը՝ հայցի ապահովում կիրառելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ հայցվորի ներկայացուցիչը միջնորդել էր առաջին ատյանի դատարանին մինչեւ գործի ավարտն արգելել պատասխանող ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին մեկնաբանություններ անել Ռոբերտ Քոչարյանի քրեական գործի հետ կապված: Առաջին ատյանի դատարանը մերժել էր միջնորդությունը, ինչից հետո Հայկ Ալումյանը դատարանի այս որոշումը բողոքարկել էր Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան:
Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկացանք, որ դատավոր Կարեն Չիլինգարյանը նույնպես մերժել է հայցվորի ներկայացուցչի բողոքը:
Դատարանը գտել է, որ Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն`յուրաքանչյուր ոք ունի ազատորեն արտահայտվելու իրավունք, որը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, տեղեկություններ եւ գաղափարներ ստանալու եւ տարածելու ազատությունը` առանց պետական մարմինների միջամտության եւ անկախ սահմաններից։
ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք, որը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, ինչպես նաեւ առանց պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջամտության եւ անկախ պետական սահմաններից` տեղեկատվության որեւէ միջոցով տեղեկություններ ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու ազատությունը։
Ըստ էության, դատարանը գտել է, որ վարչապետին հայտարարություններ անելն արգելելուն պարտավորեցնելը կարող է սահմանափակել նրա արտահայտվելու ազատությունը։ Հենց այս պատճառաբանությամբ էլ դատարանը՝ դատավոր Կարեն Չիլինգարյանի նախագահությամբ, մերժել է հայցվորի ներկայացուցչի բողոքը: Նշենք, որ դատարանի այս որոշումը բողոքարկման ենթակա չէ:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը սեպտեմբերի 19-ին հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել պարտավորեցնելու պահանջով։ Հայցը վարույթ է ընդունվել, սակայն դեռ նիստի օր չի նշանակվել: