Դատարան է ներկայացել Հայկ Սարգսյանի դեմ ցուցմունք տված «Կենտրոնի Կյաժը». նիստերի դահլիճում է նաեւ Խաչատուրովի որդին
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակվում է Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի գործով դատական նիստը:
Այսօր առաջին անգամ դատարան է ներկայացել Հայկ Սարգսյանի դեմ ցուցմունք տված նրա նախկին մտերիմ ընկեր «Կենտրոնի Կյաժ» մականունով հայտնի Դավիթ Սիմոնյանը: Նա դատարան էր ներկայացել ոստիկանության 6-րդ վարչության աշխատակիցների ուղեկցությամբ: Նշենք, որ արդեն մի քանի ամիս է՝ Սիմոնյանը շրջում է ոստիկանների ուղեկցությամբ: Դատարանում այսօր հայտնի դարձավ, որ ոստիկանության աշխատակիցները ապահովում են նաեւ նրա ընտանիքի անվտանգությունը:
Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը ոստիկանության աշխատակիցներից հետաքրքրվեց, թե ինչու են նրանք գտնվում նիստերի դահլիճում, տուժողի կողքին: Ի պատասխան՝ 6-րդ վարչության աշխատակիցն ասաց՝ Դավիթի անվտանգության համար:
Մեղադրող դատախազ Աբգար Առաքելյանն ասաց, որ այս գործով տուժողի նկատմամբ անվտանգության միջոց կիրառված չէ, եւ ինքը տեղյակ չէ, թե ինչու են նրան ուղեկցում ոստիկանները: Թե ինչ գործով է նրա նկատմամբ պաշտպանության միջոց կիրառվել հայտնի չէ:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը ոստիկաններից խնդրեց տուժողից մի փոքր հեռու նստել:
Հայկ Սարգսյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը հայտարարեց, որ դատարան չի ներկայացվել որեւէ ապացույց նրանց՝ ոստիկանության աշխատակից լինելու վերաբերյալ: Դատարանի որոշմամբ՝ ոստիկանները տեղափոխվեցին ապակիների այն կողմում գտնվող՝ ներկաների համար նախատեսված հատված:
Նշենք, որ նիստերի դահլիճում են գտնվում Հայկ Սարգսյանի հարազատները, մտերիմներն ու ընկերները. նիստերի դահլիճում է նաեւ ՀԱԿՊ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի որդին՝ Իգոր Խաչատուրովը:
Հիշեցնենք, որ Հայկ Սարգսյանը մեղադրվում է 11 տարի առաջ տեղի ունեցած հանցագործության՝ սպանության փորձի եւ ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու համար: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 34-104-րդ հոդվածի 1-ին (սպանության փորձ) մասի եւ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (զենք–զինամթերք ձեռք բերելու եւ պահելը) հատկանիշներով: