Ռոբերտ Քոչարյանը ելույթ է ունեցել դատարանում. պաշտպանները ներկայացրել են բողոքները
Այս մասին քիչ առաջ նիստի ընդմիջման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը: «Կարելի է ասել, որ ըստ էության, ավարտվեց պաշտպանների բողոքների ներկայացումը: Երկու բողոք էր, երկուսն էլ ներկայացրինք, պետք է դեռեւս լսենք դատախազության դիրքորոշումը, եւ որոշակի այլ գործընթացներ: Երրորդ բողոքը, որը մուտք է արվել նոյեմբերի 29-ին դատարանն առանց քննության է թողել՝ ըստ էության միացվել է մյուս երկու բողոքներին»,- ասաց պաշտպանը մասնավորեցնելով, որ խոսքը ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի միջեւ հեռախոսային խոսակցության առնչությամբ՝ նոր երեւան եկած հանգամանքի հիմքով բողոքի մասին է. «Բայց ուզենք, չուզենք այդ բողոքը քննվել է սույն գործի շրջանակներում. այլ ընթացակարգ չկա, բողոքում ասվածը հիմք կընդունի դատարանը, թե՝ ոչ, կորոշի խորհրդակցական սենյակում»,- հավելեց Օրբելյանը:
Գլխավոր դատախազը կներկայացնի առարկությունները թե որեւէ այլ դատախազ այս պահին Օրբելյանին հայտնի չէ: Պաշտպանը նշեց, որ չի կարծում, թե ֆիզիկապես հնարավոր է այսօր ավարտին հասցնել գործը: Օրբելյանը նշեց, որ Քոչարյանը դատարանում ելույթ ունեցել է, իսկ թե մասնավորապես ինչ է ասել, պաշտպանը չմեկնաբանեց: Պաշտպանը, սակայն նշեց, որ բոլոր ելույթները իրավական գործընթացի մասին են, քաղաքական չեն: «Իհարկե, միշտ էլ հնարավոր է իրավական դիրքորոշումները դիտարկել որպես քաղաքական եւ քաղաքականները իրավական լույսի ներքո»:
Հարցին, թե դատարանի կողմից շտապողականություն նկատվո՞ւմ է սույն գործի քննության հետ կապված, Օրբելյանը պատասխանեց՝ այո եւ ոչ: «Դատական նիստերն ամեն օր են նշանակվում, չնայած դատարանի մեծ ծանրաբեռնվածությանը. դա զուտ շտապողականություն է, թե այլ հանգամանքներով է պայմանավորված, կդժվարանամ մեկնաբանել»,- ասաց Օրբելյանը: Հարցին՝ այլ հանգամանքներ ասելով Օրբելյանը նկատի ունի նաեւ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները, նա հրաժարվեց մեկնաբանել:
Հարցին, թե ի՞նչ ակնկալիքներ ունի դատարանից, Օրբելյանը պատասխանեց. «Կարող եմ ասել, որ առկա ե՛ւ իրավական, ե՛ւ փաստական, ե՛ւ վերլուծական նյութերը հիմք են տալիս, որ պետք է մեզ համար դրական արդյունք ունենանք, բայց որեւէ բան կանխատեսել չեմ կարող»:
Նոյեմբերի 29-ին լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը նշել է, որ 0038 գաղտնի հրամանն իր որոշակի հատկանիշներից ելնելով, անթույլատրելի ապացույց է: Լրագրողներն այսօր Օրբելյանից հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞ւ է այդ հրամանն ապօրինի, եթե ՊՆ-ից է տրվել նախաքննական մարմնին, բացի դա՝ հրամանն արձակվել է Ռոբերտ Քոչարյանի հայտնի խորհրդակցությունից հետո: Նա, սակայն եւս ձեռնպահ մնաց հարցին, ըստ էության պատասխանելուց՝ նշելով, որ չի կարող պատասխան հնչեցնել չբացահայտելով նախաքննական գաղտնիքը:
Հիշեցնենք, որ 2008-ի փետրվարի 23-ին Ռոբերտ Քոչարյանի մոտ տեղի էին ունեցել ուժային կառույցների ղեկավարների եւ ՀՀ ՊՆ հրամկազմի հետ անցկացված հայտնի խորհրդակցությունները: Եւ Միքայել Հարությունյանն այդ գաղտնի հրամանն արձակել է հենց այդ խորհրդակցություններից հետո: