ՔՊ-ն ժողովրդին ասելու է՝ վարչապետ եք ընտրում. սեւերի ու սպիտակների բաժանումն անխուսափելի՞ է լինելու
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պաշտոնապես հայտարարեց, որ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենալու դեկտեմբերի 9-ին: ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու համար կուսակցությունները փաստաթղթերը պետք է ԿԸՀ ներկայացնեն մինչեւ նոյեմբերի 14-ը՝ ժամը 18։00-ն: Կուսակցությունների կամ դաշինքների ընտրական ցուցակների գրանցումը պետք է կատարվի նոյեմբերի 14-ից մինչեւ նոյեմբերի 19-ը՝ ժամը 18։00-ն: Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը կսկսվի նոյեմբերի 26-ից եւ կտեւի մինչեւ դեկտեմբերի 7-ը։
7-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստը տեղի է ունենալու 2019 թվականի հունվարի 7-ին: ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 32-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրության դեպքում առաջին նստաշրջանը հրավիրվում է նորընտիր Ազգային ժողովի կազմավորումից հետո` երկրորդ երկուշաբթի օրը՝ ժամը 10:00-ին։ Դրա մասին հայտարարում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահը: Ընտրությունները կայանալու են դեկտեմբերի 9-ին։ Ընտրական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի համաձայն՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության օրվանից հետո` 7-րդ օրը, այսինքն՝ դեկտեմբերի 16-ին, հիմք ընդունելով ընտրական տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունները, վերահաշվարկի արդյունքները, քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ընդունած որոշումները, կազմում է արձանագրություն քվեարկության վերջնական արդյունքների վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 16-ին հրապարակվելու են ընտրությունների վերջնական արդյունքները, որից հետո հինգ օր տրվում է Սահմանադրական դատարան դիմում-բողոք ներկայացնելու համար: Այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում փոխանցեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Վահագն Հովակիմյանը: «Սա արդեն լինում է դեկտեմբերի 21-ը, եթե ՍԴ բողոք ներկայացվեց, ուրեմն սա էլ առաջին նիստը հետաձգում է 15 օրով: Եթե ՍԴ բողոք չի ներկայացվում, ապա ԿԸՀ-ն կարող է դեկտեմբերի 22-ին ամփոփել քվեարկության արդյունքները: 22-ը շաբաթ օր է, 22-ին ԿԸՀ-ն նիստ չի անի, քանի որ ոչ աշխատանքային է, ուստի՝ ամփոփումը կատարվում է 24-ին: Սահմանադրության մեջ ասվում է, որ ամփոփումից հետո երկրորդ երկուշաբթի օրը գումարվում է նիստ, 24-ը երկուշաբթի է, որին հաջորդող 2-րդ երկուշաբթին ընկնում է հունվարի 7-ը: Եթե բողոքարկում եղավ, ապա բողոքի մուտքագրումից 15 օր հետո ՍԴ-ն պետք է որոշում կայացնի, որից հետո նոր տեղի է ունենում նիստը»,- ասաց նա:
Ի դեպ, եթե ամեն ինչ այս սցենարով ընթանա, ապա խորհրդարանը ՀՀ վարչապետ է ընտրելու հունվարի 7-ին:
Ընդդիմադիր ՀՀԿ-ում այնքան էլ ոգեւորված չեն այս գործընթացով: ՀՀԿ-ում խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու մասին կարծիքները շարունակում են տարբեր մնալ: Կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի խոսքով՝  մի մասը կարծում է, որ պետք է մասնակցել ընտրություններին, մյուս մասը՝ ոչ, պնդելով, որ մասնակցությունն անիմաստ է, եթե չեն հաղթելու: Միաժամանակ Աշոտյանը փոխանցեց, որ կուսակցության գրասենյակում աշխատանքներն ակտիվ շարունակվում են ու այս պահին վերջնական որոշում չկա: «Աշխատում ենք այն տրամաբանությամբ, որ գուցե մասնակցելու ենք: Համաժողով կլինի ու կորոշենք»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ համաժողովը, ամենայն հավանականությամբ, կլինի հաջորդ շաբաթվա վերջին, որին, ամենայն հավանականությամբ, կմասնակցի նաեւ ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հարցին՝ արդյո՞ք Սերժ Սարգսյանը կգլխավորի ցուցակը՝ Աշոտյանն ասաց, որ այս մասով իր վերջնական որոշումը Սերժ Սարգսյանը չի արտահայտել: Ի դեպ, ՀՀԿ ԳՄ անդամներից Հերմինե Նաղդալյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում վստահեցրել էր, որ Սերժ Սարգսյանը մասնակցելու է ՀՀԿ համաժողովին:
Ի տարբերություն ընդդիմադիր ՀՀԿ-ի, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունում ոգեւորված են նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկի նախապատրաստական աշխատանքներով: ՔՊԿ վարչության անդամ Ալեն Սիմոնյանը մեր զրույցում նշեց, որ դեռ քննարկում են, թե քարոզարշավում ինչ մարտավարություն են ընտրելու, ինչ ոլորտներ են թիրախավորելու եւ այլն: Սիմոնյանը կարծում է, որ դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունները վերածվելու են վարչապետի ուղիղ ընտրության։ «Ժողովուրդը պետք է բացի իր պատգամավորին ընտրելուց, հասկանա, որ այս ընտրությունը ինքը կատարելու է նաեւ հօգուտ պարոն Փաշինյանի կամ ընդդեմ պարոն Փաշինյանի»,- ասաց Սիմոնյանը: Այսինքն, ընտրելով ՔՊ-ի ցանկացած թեկնածուի, վստահության քվե է տրվելու Նիկոլ Փաշինյանին՝ ժողովրդի հաղթանակը վերջնակետին հասցնելու համար:
ՔՊ-ի պատգամավորները մասնավոր զրույցներում չեն բացառում, որ հնարավոր է՝ այս քարոզարշավը եւս լինի սեւերի եւ սպիտակների պայքար: