Դատավոր Վաչե Մարգարյանին առչվող հարցերի սպառիչ պատասխաններ ստացանք, բայց նրա հետ դեռ չենք ավարտել. Կոստանյան
Մենք այս պահին դատավոր Վաչե Մարգարյանին առնչվող հարցերի սպառիչ պատասխաններ ստացանք, բայց դա չի նշանակում, որ ավարտվեց դատավորի հետ կապված գործընթացը։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Աժ քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Կոստանյանը՝ անդրադառնալով հարցին՝ արդյո՞ք հանձնաժողովին բավարարեցին դատավոր Վաչե Մարգարյանի բացատրությունները ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի հայտնի ձայնագրությունների մասով իրեն առնչվող հատվածի կապակցությամբ։
«Դուք նկատի ունեցեք, որ հրավիրված անձի բացատրությունները ինքնին դեռեւս սպառիչ չէ, հրավիրվում է, ներկայացնում է համապատասխան հարցերի պատասխաններ, քննության այլ փուլում նաեւ այլ անձանց բացատրությունների հիման վրա հնարավոր է անհրաժեշտություն առաջանա, որ այդ նույն անձին հրավիրես մի քանի անգամ։ Պատասխանները այս պահին բավարար էին»,- շեշտեց Գեւորգ Կոստանյանը։
Հիշեցնենք, որ հայտնի ձայնագրության մեջ, անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու խնդրին, Արթուր Վանեցյանը ասել էր. «Ինձ դատավորը նոր զանգեց, մի քիչ վախեցած է։ Ասեց պետք է նայի ամբողջ գործը։ Ասեցի՝ նայի հիմքերը, բայց կալանքը ուզած-չուզած պետք է տաս»,- նշել էր նա։ Դատավորը այսօր էլ շարունակում է հերքել, թե Վանեցյանն իր հետ խոսել է։
Գեւորգ Կոստանյանը նաեւ նշեց հանձնաժողովի նիստին հրավիրվելու են բոլոր այն անձիք, ովքեր կապ ունեն հայտնի ձայնագրության հետ՝ անկախ զբաղեցրած դիրքից, հրավիրվելու են նաեւ պաշտոնյաներ, որոնց անունը ձայնագրության մեջ չի շոշափվում, բայց կարող են կապ ունենալ հանգամանքի հետ։ «Միաժամանակ տեղեկացանեմ՝ քանի որ հանձնաժողովը ստեղծվել էր երկամսյա ժամկետով եւ նոյեմբերի 12-ին հանձնաժողովի ժամկետը ֆորմալ առումով ավարտվում է, մենք արդեն կնախաձեռնենք Աժ արտահերթ նիստ, որպեսզի հանձնաժողովի լիազորությունները եւս երկու ամսով երկարաձգվի։ Ազգային ժողովը արդեն ինքը կորոշի՝ երկարաձգում է հանձնաժողովի աշխատանքները, թե ոչ՝ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով»,- նշեց նա։
Նշենք, որ Քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել էր սեպտեմբերի 13-ին: ԱԺ Քննիչ հանձնաժողովը լիազորված է իր տրամադրության տակ ունենալ եւ ուսումնասիրել նախաքննական գաղտնիք համարվող բոլոր փաստերը: ԱԺ կանոնակարգ օրենքը թույլ է տալիս հանձնաժողովին տիրանալ նախաքննական գաղտնիք համարվող փաստերին եւ ուսումնասիրել: Հանձնաժողովի կազմում են՝ ՀՀԿ-ականներ Գեւորգ Կոստանյանը, Արփինե Հովհաննիսյանը, Ռուստամ Մախմուդյանը, Կորյուն Նահապետյանը եւ Ալիկ Սարգսյանը: ԲՀԿ-ից հանձնաժողովում 3-ն են` Վահե Էնֆիաջյանը, Սերգեյ Բագրատյանը, Գեւորգ Պետրոսյանը: ԵԼՔ-ն ունի երկու տեղ` Ալեն Սիմոնյան, Հովիկ Աղազարյան, ՀՅԴ-ից Սպարտակ Սեյրանյանն է: