Չի կարելի հազարավոր մարդկանց թունավորելու գնով 600 հոգու աշխատատեղի հարց լուծել. Ն. Փաշինյան
Ոչ ոքի չի՞ հետաքրքրում, որ Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի արտանետումների ծավալները տասնյակ տարիներ շարունակ մի քանի անգամ գերազանցում են սահմանված չափը։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 1–ին, խորհրդարանում պատգամավորներին դիմեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով դիտարկմանը, թե Ալավերդու գործարանի փակումը մարդկանց աշխատատեղեր կորցնելու պատճառ է դարձել։
«Բա քաղցկեղով հիվանդացության վիճակագրությու՞նը, առողջապահական վիճա՞կը, այսքան տարիների արտանետումները։ Եղբայր, այո, արտադրությունը մեզ համար կարեւոր է, բայց չի կարելի մարդկանց թունավորելու գնով ինչ–որ խնդիր լուծել, տասնյակ հազարավոր մարդկանց թունավորելու գնով 600 հոգու աշխատատեղի հարց լուծել։ Եկեք համագործակցենք եւ այդ խնդիրները լուծենք»,– ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 19–ին ընկերությունը պաշտոնապես կասեցրել է իր գործունեությունը։
Գործարանի աշխատակիցները Կառավարությանն առաջարկ-պահանջներ են ներկայացրել, որոնցից մեկն այն է, որ արտանետումների թույլատրելի ծավալը բարձրացնեն: Այս պահի դրությամբ գործարանն իրավունք ունի արտանետելու մոտ 6000 տոննա ծծմբային անհիդրիդ, սակայն արտանետում է 33 000 տոննա: Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից տեսչական մարմնի ստուգումներից հետո գործարանը տուգանվել էր 380 մլն դրամով: