Լոռու մարզպետն այցելեց անձրեւաջրերից հեղեղված դպրոց. պատկերն անթույլատրելի է
Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը մարզպետարանի կրթության եւ քաղաքաշինության վարչության պետերի հետ այսօր այցելել է Վանաձորի թիվ 27 դպրոց՝ տեղում ծանոթանալու դպրոցի պայմաններին ու տիրող իրավիճակին: Հիշեցնենք, օրեր առաջ ՀԺ-ն գրել էր, որ անձրեւաջրերը հեղեղել են 530 աշակերտ ունեցող դպրոցը, ինչի արդյունքում այն գնալով վթարային է դարձել:
Մարզպետը շրջեց դպրոցում, անձամբ տեսավ տեղադրված դույլերը, խոնավ ու քարուքանդ եղած պատերը: Մեկ անգամ եւս լսեց տնօրենին եւ ուսուցչական կոլեկտիվին: Տնօրենը փաստեց՝ խնդիրը նոր չէ, տասնյակ տարիների պատմություն ունի, որին, ի դեպ, միայն մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանն էր, որ ուշադրություն դարձրեց՝ դպրոց այցելելով ու խնդրի լուծման ճանապարհներ փնտրելով. «Վերջին անգամ դիմել էինք նախկին մարզպետ Հրանտ Մարգարյանին, ով փոխմարզպետին հանձնարարեց գալ ու ծանոթանալ խնդրին, բայց մինչեւ այսօր փոխմարզպետի ենք սպասում, ով այդպես էլ չեկավ»:
Տնօրենը հայտնեց նաեւ, որ իրենք սեփական միջոցներով փորձել են շտկել իրավիճակը, սակայն պատկերը գրեթե չի փոխվել, մյուս կողմից նաեւ՝ օրենքն է արգելել մասնակի նորոգում իրականացնել:
Անդրեյ Ղուկասյանը քաղաքաշինության վարչության պետ Արմեն Ջանազյանին հորդորեց սեղմ ժամկետներում նախագիծ-նախահաշիվ պատրաստել, խնդիրը թեկուզ ժամանակավոր, բայց վերացնել, մինչեւ որ կկարողանան հիմնանորոգման ներկայացնել. «Այս պայմանները անթույլատրելի են պարզապես, օր առաջ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն, մեղք են այս երեխաները»,- ասաց մարզպետը:
ՀԺ-ն մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետից հետաքրքրվեց՝ ինչ է արվել այս տարիներին մարզային ու պետական մասշտաբով դպրոցի խնդիրը լուծելու համար, պարզվեց, պարբերաբար ներկայացրել են, սակայն մեկ գումարն է մեծ եղել նախատեսված ծրագրերից, մյուս դեպքում՝ գումարն է փոքր եղել, ասել է թե՝ ոչինչ չի արվել:
Դպրոցի փոխտնօրեն Սյուզաննա Մալումյանը, շնորհակալություն հայտնելով մարզպետին ուշադրության համար, խնդրեց հետեւողական լինել մինչեւ վերջ. «Այս տարիներին խնդիրը թե՛ մեր կողմից, թե՛ տնօրենի ու թե՛ ծնողների կողմից պարբերաբար բարձրաձայնվել է բոլոր օղակներում, սակայն միայն դուք էիք, որ արձագանքեցիք ու այցելեցիք դպրոց, հույս ունենք, որ հետեւողական կլինեք մինչեւ վերջ»:
ՀԺ-ի հետ զրույցում Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը փաստեց՝ դպրոցում պատկերը, մեղմ ասած, շատ վատ է. «Հիմա մենք կփորձենք եղած գումարներով ժամանակավոր լուծում տալ, հետագայում արդեն հիմնանորոգման մասով քայլեր կձեռնարկենք, համենայնդեպս այն վիճակը, որը մենք տեսանք, անընդունելի է եւ չի կարող շարունակվել»,- ասաց մարզպետը՝ խոստանալով հետեւողական լինել մրցույթի անցկացման ու բարեկարգման աշխատանքներին. «Անձամբ խոստանում եմ, վիճակը կշտկվի»:
Հատկանշական է, որ նախորդ իշխանությունները՝ ի դեմս իրենց նշանակած նախարարների ու մարզպետների, ոչ միայն երբեւէ չայցելեցին դպրոց, չարձագանքեցին լրատվամիջոցներով ու բոլոր հնարավոր հարթակներով բարձրաձայնվող դպրոցի խնդիրներին, այլ նաեւ չփորձեցին թեկուզ ժամանակավոր ու սեզոնային լուծում տալ խնդրին՝ աշակերտներին ազատելով դպրոցում տիրող խոնավությունից ու հակահիգիենիկ վիճակներից, ցուցաբերելով փաստացի անգործություն: Մնում է հուսալ, որ մարզպետ Ղուկասյանն անձամբ կզբաղվի դպրոցի ճակատագրով: