Աշխարհում չկա մի երկիր, որ այլ երկրի համար սահմանները կփակի և չի բացի. թուրք դեսպանը՝ ադրբեջանցիներին
Ադրբեջանում Թուրքիայի նախկին արտակարգ և լիազոր  դեսպան Հուլուսի Քըլըչը մասնակցել է Ադրբեջանի Հանրապետության 100 ամյակի հիշատակին նվիրված գրքերի ցուցահանդես-վաճառքին։
Թուրքիայի Թոքաթ քաղաքում կազմակերպված ցուցահանդեսի բացմանը Քըլըչը հանդես է եկել ելույթով, որի ընթացքում անդրադարձել է Ղարաբաղի հիմնախնդրին, ինչպես նաև հայ-թուրքական փակ սահմանին, հայտնում է Ermenihaber-ը։
«Հայ-թուրքական սահմանը 1992թ. փակվեց և մենք այն փակեցինք հանուն Ադրբեջանի։ Աշխարհում չկա մի երկիր, որ  մեկ այլ երկրի համար իր սահմանները կփակի և չի բացի։ Պատմության մեջ նման բան չկա։ Այդ տեսանկյունից շատ գեղեցիկ օրինակ է, որը ցույց է տալից թե Ադրբեջանի  և Թուրքիայի միջև եղբայրական կապերը որքան ամուր են։ Ես Ադրբեջանում մոտ 5 տարի պաշտոնավարել եմ, պետական մրցանակի արժանացած առաջին դեսպան եմ։ Այդ տեսանկյունից ինձ համար Ադրբեջանը իմ երկրորդ հայրենիքն է։ Ես տեսախցիկների առջև ասել եմ, որ պատրաստ եմ զոհվել, թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Ղարաբաղի համար»։