Ֆրանկոֆոնիայի օրերին մոտ 30 փողոցով երթեւեկել չի լինի, մետրոն կաշխատի արտակարգ ռեժիմով
Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանից հետաքրքրվեց, թե երթեւեկության ի՞նչ սահմանափակումներ են լինելու հոկտեմբերի 11-ին ու 12-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի անցկացման առթիվ:
Օսիպյանն ասաց. «Երթեւեկության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 22:00-ից արգելվելու է տրանսպորտային միջոցների կայանումը Հանրապետության ու Շահումյանի հրապարակներում, Վազգեն Սարգսյան փողոցում, Աբովյան փողոցում, Աբովյան-Թումանյան խաչմերուկից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Նալբանդյան փողոցում, Սախարովի հրապարակից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Տիգրանի Մեծի պողոտայում, Տիգրան Մեծից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Ամիրյան փողոցում, Ամիրյան փողոց-Մաշտոցի պողոտայից դեպի Հանրապետության հրապարակ հատվածում»:
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 8։30-ից մինչեւ 10։30-ն, արգելվելու է երթեւեկությունն Աճառյան փողոցից դեպի կենտրոն, Մյասնիկյան պողոտա-Հերացի-Կորյունի փողոցներով, Ազատության պողոտայով՝ Ազատության պողոտա-Բաբայան խաչմերուկից, Սարալանջի, Տերյան, Կորյունի փողոցներում։
«Ամբողջությամբ երթեւեկության համար փակ են լինելու Մաշտոցի պողոտան, Աթենքի փողոցը, Ծիծեռնակաբերդի խճուղին։
Հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 5-ից մինչեւ միջոցառման ավարտը արգելվելու է երթեւեկությունը Վազգեն Սարգսյան փողոցում, իսկ ժամը 8։30-ից փակ է լինելու Աբովյան փողոցը՝ Աբովյան-Թումանյան խաչմերուկից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Ամիրյան փողոցը՝ Ամիրյան-Մաշտոց խաչմերուկից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Իտալիայի, Բեյրութի եւ Զաքյան փողոցները, Խորենացի փողոցը՝ Ագաթանգեղոսի խաչմերուկից դեպի Մաշտոցի պողոտա-Խորենացի խաչմերուկ, Տիգրան Մեծի պողոտան՝ Տիգրան Մեծ- Խանջյան խաչմերուկից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Հանրապետության փողոցը՝ Հանրապետություն-Վարդանանց խաչմերուկից դեպի Տիգրան Մեծ պողոտա, Նալբանդյան փողոցը՝ Սախարովի հրապարակից դեպի Հանրապետության հրապարակ հատվածում, Արամի փողոցը՝ Արամի-Խանջյան խաչմերուկից դեպի Նալբանդյան փողոց»,- ասաց Վալերի Օսիպյանը։
Վարչապետը հստակեցրեց, որ հոկտեմբերի 11-ին՝ առավոտյան 8։30-ից Երեւանի կենտրոնը երթեւեկության համար փաստացի փակ է լինելու: Նա հորդորեց հնարավորության դեպքում քաղաքացիներին օգտվել մետրոպոլիտենից. «Երեւի պետք է ակնկալել, որ մետրոպոլիտենը իր շարժակազմերի քանակը կավելացնի, որ հնարավոր լինի սպասարկել ամբողջ մարդկային հոսքը: Պարոն Արշակյան, կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ արժի հատուկ հանձնարարական տալ»,- ասաց վարչապետը:
Վալերի Օսիպյանն իր հերթին անդրադարձավ նաեւ հոկտեմբերի 11-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի ունենալիք գալա-համերգին՝ հորդորելով դրան մասնակցելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիներին հրապարակ գալ համերգից 2-3 ժամ շուտ, քանի որ անցակետեր են լինելու եւ անվտանգության նկատառումներով զննումներ են լինելու։
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն էլ տեղեկացրեց, որ հոկտեմբերի 11-ին թույլ անձրեւ է սպասվում, իսկ հաջորդող օրերին տեղումներ չեն սպասվում, եղանակը նորմալ կլինի: