«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում ստուգումների ծավալն ընդլայնվել է. այլ ԲԿ-ներում եւս ստուգում է
Երեւանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում շարունակվում են առողջապահության նախարարության սկսած ուսումնասիրությունները՝ ընդգրկվելով ավելի մեծ ժամանակահատված:
«Ներկայում շարունակվում են ուսումնասիրություն-դիտարկումները «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում: Դրանք կտեւեն նախատեսվածից ավելի երկար` մինչեւ տարեվերջ, քանի որ ուսումնասիրման ծավալն ընդլայնվել է. դիտարկվում է նաեւ 2014-15 թվականներին հատկացված պետպատվերի գումարների ծախսման արդյունավետությունը»,- տեղեկացանք առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Լիանա Եղիազարյանից: Հիշեցենք, որ ավելի վաղ 2016-2018 թվականներին առնչվող ուսումնասիրությունների արդյունքում նախարարությունը հայտնաբերել էր մոտ 545 միլիոն դոլարի չափով չարաշահումներ, ինչի առիթով հարուցվել է քրեական գործ, իսկ բուժհաստատության տնօրեն Արա Մինասյանը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Պետպատվերի գումարների ծախսման արդյունավետության վերաբերյալ ուսումնասիրություններ սկսվել են նաեւ այլ առողջապահական հաստատություններում: «Զուգահեռ պետպատվերի ծախսման արդյունավետության ուսումնասիրություն ընթանում է նաեւ Վնասվածքաբանության եւ օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում, Կուրորտաբանության եւ ֆիզիկական բժշկության գիտահետազոտական ինստիտուտում, Վեդիի ԲԿ-ում, Ճառագայթային բժշկության եւ այրվածքների գիտական կենտրոնում: Ուսումնասիրությունների արդյունքները կհրապարակվեն ըստ պատշաճի, իսկ խախտումների հայտնաբերման դեպքում տվյալները կուղարկվեն իրավապահ մարմիններին»,- ասաց Լիանա Եղիազարյանը: