Բաթումիի թիվ 4 հանրային դպրոցում վրաց-հայկական դասարան է բացվել (ֆոտոշարք)
Առաջին դասարանի աշակերտները հնարավորություն ունեն ամեն օր, վրացերենին զուգահեռ նաեւ հայոց լեզու եւ գրականություն սովորել: Ծրագիրն այս տարի է հաստատվել: Վիրահայոց թեմի առաջարկով Վրաստանի եւ Աջարիայի կրթության նախարարությունների ու դպրոցների դեպարտամենտների աջակցությամբ է հնարավոր դարձել այն իրականություն դարձնել:
«Սա ինտեգրման կարեւոր գործոն է, քանի որ 12 տարի մեր աշակերտները հայոց լեզու եւ գրականություն են սովորելու: Շատ լավ դասարան են մեզ տրամադրել, դպրոցը եւս պատրաստակամ է՝ առաջնորդելու, զարգացնելու այս ծրագիրը, ուստի շատ հետաքրքիր նախաձեռնություն եմ համարում»,- Ալիքի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց Վիրահայոց թեմի Աջարիայի, Գուրիայի, Իմերեթիի հայության հոգեւոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը: Նա նաեւ նշում է, որ ներկայումս մասնագետների խնդիր դասարանը չունի, հետագայում կմտածեն նաեւ մանկավարժներ պատրաստելու ուղղությամբ:
Թեմի կողմից նաեւ տրանսպորտային միջոց է տրամադրվել, որը երեխաներին ամեն օր տնից դպրոց, դպրոցից տուն է տանելու: Նաեւ որոշվել է ընդառաջ գնալ ծնողներին եւ դասապատրաստումը եւս կազմակերպել դպրոցում: