Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան ծրագրի տոկոսադրույքը նվազում է՝ հասնելով 7,5 տոկոսի
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագրով հիփոթեքային վարկի տոկոսադրույք էր սահմանվում 10,5-11 տոկոսը: Կառավարության որոշմամբ՝ այն նվազում է հասնելով 9,5 տոկոս, որից Երեւանում պետությունը սուբսիդավորում է երկու տոկոսը, իսկ մարզերում՝ 4 տոկոսը: Ստացվում է, որ Երեւանում վարկավորման տոկոսադրույքը նվազում է մինչեւ 7,5, իսկ մարզերում՝ 5,5 տոկոսի:
«Խոսքը վերաբերում է 3342 միավոր գործարքի՝ մինչեւ այս տարվա հուլիսի 1-ը: Նախատեսում ենք, որ այս փոփոխությունների արդյունքում դրանց թիվը 20 տոկոսով կաճի: Այս գործարքները հավասարաչափ բաշխված են Երեւանում եւ մարզերում»,- ասաց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Բացի այդ, ավելացվում է վարկ վերցնողների առավելագույն տարիքային շեմը: Եթե ներկայումս երիտասարդ ընտանիք է համարվում, եթե ամուսինների գումարային տարիքը 65 տարեկան է, հիմա առաջարկվում այն դարձնել 70 տարեկան:
Հաջորդը վերաբերում է կանխավճարին. եթե գործող կարգավորումներով կանխավճար է սահմանված 30 տոկոսը, ապա հիմա այս փոփոխությամբ կանխավճարը նվազեցվում է մինչեւ 10 տոկոս, իսկ այդ 20 տոկոս տարբերության համար կանխավճարի ապահովագրման ինստիտուտ է ներդրվում:
Նախարարը նշեց, որ նորակառույց բնակարան ձեռք բերելու դեպքում շահառուները օգտվելու են միայն եկամտային հարկը որպես հիփոթեքային վարկի տոկոսավճար օգտագործելու հնարավորությունից:
Ջանջուղազյանի խոսքով, նորակառույց բնակարանի դեպքում բնակարանի արժեքի առավելագույն չափ է ընդունվել 30 մլն դրամը, հետեւաբար՝ տրամադրվող վարկի առավելագույն գումարը կլինի 24 մլն դրամ, եւ այս դեպքում կանխավճարը կազմում է 20 տոկոսը: Այս դեպքում քաղաքացին կարող է օգտվել այդ 20 տոկոսից 10-ի ապահովագրման ինստիտուտից:
Մասնավորապես, առաջարկվող փոփոխություններով Ծրագրի շահառուներին հնարավորություն է ընձեռվելու բնակարանի արժեքի առնվազն 10%-ի չափով կանխավճար կատարելով՝ ձեռք բերել բնակարաններ, եթե վերջիններս ձեռք են բերում նաեւ հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրության պրոդուկտ՝ 10 եւ ավելի տոկոս կանխավճարի եւ տվյալ բնակարանի ձեռքբերման համար սահմանված նվազագույն կանխավճարի (30%) տարբերության չափով:
Միաժամանակ նախատեսվում է նաեւ երիտասարդ ընտանիքների համար ստեղծել նոր հնարավորություն՝ առնվազն 20% կանխավճարով, առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով եւ առավելագույնը մինչեւ 7,5% տարեկան տոկոսադրույքով ձեռք բերել մինչեւ 30 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ նորակառույց բնակարաններ: Ընդ որում, այս դեպքում եւս Ծրագրի շահառուները կարող են ձեռք բերել հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրության վերոնշված պրոդուկտը եւ կատարել բնակարանի արժեքի առնվազն 10%-ի չափով կանխավճար:
Նշենք, որ երկրորդային շուկայից ձեռք բերվող բնակարանի գինը Երեւանում եւ մարզերում չի կարող գերազանցել 25 մլն դրամը, իսկ առաջնային շուկայից (նորակառույց) ձեռքբերվող բնակարանի գինը՝ 30 մլն դրամը:
4602 դիտում
Հայաստանը կստանա 92,3 մլն եվրոյի բյուջետային վարկ և 16 մլն եվրոյի դրամաշնորհ. ինչ նպատակների կծառայենդրանք