Ճշտի վրա վստահ ենք, արբիտրաժից վախ չունենք. բողոքի ակցիա կառավարության մոտ
Կառավարության շենքի դիմաց բազմամարդ ցույց է, որն իրականացնում են Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ հանդես եկող ակտիվիստները: Ակտիվիստները ցույցին վանկարկում էին «Էկոգաղութարարներ, դե ռադ եղեք օֆշորներ», «Ամուլսարը բարձր ա, նրա ջուրը քաղցր ա, ով որ նրան մոտ կգա, ամուլ–ամուլ ման կգա», «Ճշտի վրա վստահ ենք, արբիտրաժից վախ չունենք», «Ամուլսարն առանց հանքի» եւ այլն։
Ակտիվիստներից Աննա Շահնազարյանը լրագրողների հետ զրույցում շեշտեց՝ ՀՀ կառավարությունը չպետք է տրվի միջազգային կապիտալի շահարկումներին, պետք է պատրաստ լինի հայ ժողովրդի հետ դիմակայելու մասնավոր ընկերությունների կողմից ներկայացնող սպառնալիքներին։ Նրա խոսքով՝ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական  մարմնի հանձնարարականը դեռ հարցի լուծում չէ.
«Կառավարությանն առընթեր բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը ստուգումներ է անցկացրել եւ խախտումներ է արձանագրել, հանձնարարականներ են տրվել։ Մասնավորապես, որ «Լիդիան Արմենիան» գործունեությունը պետք է չշարունակի, մինչեւ այդ խախտումների հետ կապված լուծումներ չլինեն, իսկ խախտումները շատ լուրջ են։ Սակայն սա դեռ չի նշանակում, որ Ամուլսարի խնդիրն ամբողջությամբ լուծված է»։
Ակտիվիստը նշեց, որ իրենք կառավարությունից ակնկալում են հստակ քաղաքականություն՝ հանքարդյունաբերության հետ կապված, որով պիտի սահմանափակվի հանքարդյունաբերությունը փոքր տարածք ունեցող երկրում, իսկ անթույլատրելի հանքերի հարցով, որոնք ավելի վաղ թույլտվություն են ստացել, պետք է հետաքննություն իրականացվի, որ բացահայտվեն ապօրինությունները եւ դադարեցվի շահագործումը. «Մենք միշտ պնդել ենք, որ Ամուլսարի տարածքում հանք շահագործելու ծրագիրը եղել է ապօրինի ձեւով հաստատված։ Այն չէր կարող թույլտվություն ստանալ, քանի որ նորմալ փորձաքննություն չէր անցկացվել, ընկերության ներկայացրած ծրագրում բազմաթիվ ռիսկեր կային, ընդ որում՝ անկառավարելի ռիսկեր»։
Նա հավելեց՝ միֆն այն մասին, թե «Լիդիանի» կողմից արբիտրաժային դատարան դիմելու դեպքում պետությունը լուրջ վնասներ կկրի, պետք է ցրել։