Խորհրդարանը կարող է ինքնալուծարվել անգործության պատճառով. Կոստանյան
Նոր կառավարությունը փորձում է սահմանադրական փոփոխություններով Ազգային ժողովը տանել ինքնալուծարման, քանի որ մտավախություն կա, որ ՀՀԿ-ն ֆորս մաժոռային իրավիճակներ կստեղծի: ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Կոստանյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ՀՀԿ խմբակցությունը դեռ քաղաքական հայտարարություն չի տարածել, որ խուսափում է առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից:
«Ես չեմ խուսափում: Ինչ վերաբերվում է ինքնալուծարմանը՝ պետք է ասեմ, որ խորհրդարանն այսօր ունի առաջնային մանդատ, այսինք՝ պատգամավորներն ընտրվում են ժողովրդի կողմից: Հետեւաբար, խորհրդարանն ունի պաշտպանվածության որոշակի մակարդակներ՝ ըստ սահմանադրական իրավունքի: Պառլամենտները, որպես կանոն, գնում են ցրման՝ անգործունակության պատճառով: Այսինքն, երբ պառալամենտը ունակ չէ կատարել իր ֆունկցիաները»,- ասաց Գեւորգ Կոստանյանը:
Կոստանյանը հրաժարվեց խորհրդարանն ինքնալուծարելու քաղաքական գնահատականները մեկնաբանել: Նա նշեց, որ իրավական հիմքերի կողմնակիցն է: