Ռոբերտ Քոչարյանը մտադիր է մասնակցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ կմասնակցի առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին: Այս մասին նա ասել է «Sputnik Արմենիա»-ին տված հարցազրույցում:
Միեւնույն ժամանակ «Մարտի 1»-ի գործով 2008 թ.-ին սահմանադրական կարգը տապալելու համար մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանը դեռեւս չի հստակեցնում՝ ընտրություններին յուր մասնակցության ձեւաչափը:
Հայաստանում տեղի ունեցած «Թավշյա հեղափոխությունից» հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունը նախատեսում է մեկ տարվա ընթացքում անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Այս մասին գրված է նաեւ գործող ԱԺ-ի կողմից հաստատված Փաշինյանի գլխավորած կառավարության ծրագրում:
«Չեմ կարծում, որ հիմա ճիշտ է ձեւաչափերի մասին խոսելը։ Հիմա պետք է կազմակերպչական քայլերով ձեւավորել այն միավորը, որով դու ներկայացել ես քաղաքական դաշտում, այն թիրախները, որոնց ուղղված է լինելու քո գործունեությունը, եւ այն ընտրողների զանգվածը, որի մասին դու մտածում ես, որ կարող են լինել քո ապագա հենարանը։ Սա է այս պահի հիմնական խնդիրը»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ համագործակցության հեռանկարը չէր բացառել ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը: « ՀՀԿ-ն բաց է քաղաքական համագործակցության համար, սակայն ՀՀԿ-ն կոնսոլիդացվում է իր քաղաքական օրակարգի շուրջ»,- ասել էր Շարմազանովը:
Հարցազրույցում ՀՀ երկրորդ  նախագահը չի բացառել, որ կարող է դառնալ ընդդիմադիր բեւեռի կենտրոն կամ կենտրոններից մեկը։ «Առաջին հերթին փորձում եմ հույսս դնել ինձ վրա եւ իմ շուրջը միավորվող ուժերի ընտրազանգվածի` քաղաքացիների վրա։ Որքան այդ ուժն ավելի հզոր լինի, այնքան ավելի մեծ է լինելու դաշինքներ կազմելու հնարավորությունը»,- ընդգծել է նա՝ չցանկանալով, սակայն անուններ հնչեցնել հնարավոր դաշինքի անդամ քաղաքական ուժերի վերաբերյալ։
ՀՀ երկրորդ նախագահը նշել է, որ իր քաղաքական հենարանը համարում է ՀՀ այն քաղաքացիներին, որոնք հիշում են իր պաշտոնավարման տարիների հաջողությունները։
Երկրորդ նախագահի դիտարկմամբ` իր պաշտոնավարման ժամկետի ավարտին հաջորդած 10 տարվա ընթացքում` 1998-2008թթ.-ին, Հայաստանը շատ է փոխվել։ Հետեւաբար՝ ինքը քաղաքականություն վերադառնալով` հենարան է ընտրել այն հատվածին, որը կյանքի որակի իրական բարելավման է ձգտում։
«Ես այն մարդկանցից չեմ, որոնք կարողանում են հաճոյախոսել ժողովրդի առջեւ, եւ ես չեմ կարծում, որ դա է երկիրն առաջ շարժելու տարբերակը։ Բայց ես այն մարդն եմ, որը գիտի` ինչ է անում, որը կարողանում է կառավարել, նպատակ դնել երկրի, կառավարության, այլ պետական մարմինների առջեւ եւ հասնել հաջողությունների։
Պետք է հասկանանք, թե ինչ է պետք մեր ժողովրդին կամ ժողովրդի տարբեր հատվածներին` պոպուլիզմ, հուզումներ, մարդիկ, որոնք շատ զգացմունքային ճառերով կարող են հանդես գալ, կարող են ասել` ժողովուրդ ջան, ես ձեզ սիրում եմ, եւ մարդիկ, որոնք, իրենց տեսակից ելնելով, այդքանը չեն կարողանում անել, բայց կարողանում են ստեղծել տարեկան 30-40 հազար աշխատատեղ, կարողանում են ներդրումներ բերել Հայաստան, կայունություն ապահովել երկրում եւ, իհարկե, անվտանգության հարցերը լուծել պրոֆեսիոնալ ձեւով, հիմնովին եւ երկարատեւ»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։