Կառավարության ադապտացիոն շրջանն ավարտված է. Փաշինյանը պահանջեց հանրությանը գործ ցույց տալ
Մեր կառավարության ադապտացիոն շրջանն ավարտված է: Հիմա պետք է զբաղվենք բարեփոխումների լայնածավալ գործերով: Կառավարության նիստի սկզբին նման հայտարարություն արեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է արձանագրենք բարեփոխումների մեր մեթոդաբանությունը՝ հաշվի առնելով Հայաստանում առկա քաղաքական իրողությունները: Ընդհանրապես՝ ընդունված է ասել, որ բարեփոխումները, այսպես ասած, ցավոտ գործընթաց են եւ ես կածում եմ, որ այս տրամաբանությունից պետք է հրաժարվենք, որովհետեւ բարեփոխումների մեր ալգորիթմը պետք է լինի ընդարձակ երկխոսություն հանրության հետ, համաձայնության հաստատումը այս կամ այն բարեփոխումների ուղղությամբ»,- ասաց նա:
Վարչապետը հայտարարեց, որ եթե բարեփոխումներ իրականացնելու համար ունեն բավարար փաստարկներ, որով համոզել են իրենք իրենց, ապա այդ նույն փաստարկներով պետք է ներկայանան հանրությանը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ այս ճանապարհով իրենց բարեփոխումները, գործողությունները կլինեն ավելի արդյունավետ:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ նոր կառավարման համակարգ ունենք, որը պատմականորեն կոչվում է ուղիղ-ժողովրդավարություն եւ այս տրամաբանությունից պետք է բխի քայլերը:
«Մյուս շաբաթվանից կարող ենք հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների վերաբերյալ  երկխոսությունը սկսել հանրության հետ եւ մեր խնդիրը կլինի առաջարկվող մոդելների վերաբերյալ հանրային աջակցություն, ընկալում ձեւավորելը: Մենք ընդարձակ բարեփոխումներ պետք է իրականացնենք, դրանք չպետք է լինեն հապշտապ, ափալ-թափալ, թելադրված, չմտածված: Դրանք պետք է ուղիղ եւ օրգանական կապ ունենան մեր ազգային շահերի, առաջադրված խնդիրների եւ Հայաստանում տեղի ունենցած ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության առաջադրած խնդիրների հետ: Ես կարծում եմ, մենք՝ բոլորս, այս առումով պետք է ազդարարենք մեր աշխատանքի նոր փուլի մեկնարկը: Եւ բոլորիս մաղթում եմ պրոֆեսիոնալիզմ, իմաստություն, խելամտություն եւ հաջողություն»,- ասաց նա: